Analýza se týkala daně z příjmů právnických osob, DPH, daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, pojistného na veřejné zdravotní pojištění a pojistného na sociální zabezpečení, daně z příjmů fyzických osob z podnikání, silniční daně a daně z nemovitostí.
Podle autorů studie jsou výsledky vyvolaných nákladů u daní s vyšším výnosem jako pojistné, DPH, zdanění mezd a daň z příjmů právnických osob poměrně příznivé a nepřekračují očekávané hodnoty.
Poměrně vysoké jsou ale hodnoty vyvolaných nákladů u daně z příjmů fyzických osob z podnikání; představují 34,4 procenta z této daně. Experti z VŠE proto navrhují zjednodušení administrativních procedur zejména u této daně. "U daně z přidané hodnoty a daně z příjmů právnických osob je také možno uvažovat o snížení, i když částečná harmonizace DPH, mezinárodní zvyklosti u daně z příjmů právnických osob a také obavy o významný fiskální výnos těchto daní pravděpodobně neumožní dosáhnout příliš výrazných poklesů vyvolaných nákladů zjednodušením administrativních procedur a informačních povinností," konstatuje analýza.
Vzhledem k možnostem zvýšení sazby u daně z nemovitostí vlivem posílení daňové pravomoci obcí lze pak podle autorů očekávat snížení podílu vyvolaných nákladů u této daně.
MF považuje snižování administrativní zátěže v oblasti daňového systému za svoji prioritu. "Kromě zjednodušení zákonů a administrativních požadavků navrhuje také vytvoření jednoho inkasního místa, které by mělo nejvýznamnější měrou přispět ke snížení nákladů vyvolaných daňovým systémem. Pro posouzení skutečných dopadů jednotlivých opatření na vyvolané náklady bude vhodné tuto studii provádět opakovaně," uvedl náměstek ministra financí Peter Chrenko.