Analytici: ČEZ v pololetí meziročně zvýší zisk o téměř 19 procent

11.08.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 11. srpna (ČTK) - Tržby elektrárenské společnosti ČEZ za první pololetí se podle analytiků meziročně zvýší o sedm až devět procent na úroveň 96,5 miliardy až 99 miliard korun. Čistý zisk by se podle průměrného odhadu analytiků mohl meziročně zvýšit o 18,5 procenta na více než 34 miliard korun. Firma neauditované výsledky zveřejní ve čtvrtek před otevřením burzy.

Růst všech provozních ukazatelů i přes klesající spotřebu elektřiny přisuzují analytici prozíravé obchodní politice skupiny ČEZ, která loni při vysokých cenách předprodala velkou část produkce elektřiny. Provozní zisk (EBIT) očekávají analytici přes 42 miliard korun. Jejich průměrný odhad zisku před zahrnutím daní, odpisů a úroků (EBITDA) je 53 miliard korun.

"Lví podíl na dobrém hospodářském výsledku budou mít aktivity ČEZu na velkoobchodním trhu, protože obchodníkům se podařilo zafixovat poměrně vysoké ceny elektřiny z loňska i pro letošní rok," uvedl Dean Brabec ze společnosti Arthur D. Little.

Podle analytika České spořitelny Jakuba Židoně si ČEZ loni zajistil odbyt pro více než 90 procent své výrobní kapacity, a to za průměrnou cenu 65 až 66 eur (zhruba 1670 až 1700 korun) za megawatthodinu. "ČEZ tak dokázal meziročně zvýšit velkoobchodní cenu elektřiny o 15 procent," uvedl v prognóze Židoň.

"Jen mírně negativní je vliv klesající spotřeby elektřiny související s ekonomickou recesí v Evropě, především díky tomu, že ČEZ jako jeden z nejefektivnějších producentů elektřiny v regionu je schopen svoji na domácím trhu neprodanou elektřinu bez větších obtíží prodat v zahraničí," uvedl Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus.

Podle analytika společnosti BH Securities Petra Hlinomaze byl prodej elektřiny ve druhém čtvrtletí meziročně téměř stabilní: skupina prodala 17,4 terawatthodin elektřiny oproti loňským 17,5 TWh. Výroba elektřiny v hrubých číslech za toto období podle Hlimomaze meziročně klesla o 1,9 procenta na 15,8 TWh.

Provozní náklady by podle Hatlapatky neměly překvapit žádnou mimořádnou položkou. "Kromě plánovaných nebo již dříve oznámených odstávek jaderné elektrárny Dukovany a uhelných elektráren Tušimice a Dětmarovice by struktura výroby elektřiny v druhém čtvrtletí neměla překvapit, provozní marže by měly být mírně nad úrovněmi z druhého čtvrtletí minulého roku," uvedl Hatlapatka.

Neprovozní část výsledků bude podle analytiků na rozdíl od prvního čtvrtletí v kladných číslech, a to díky posilování koruny a pozitivnímu přecenění akcií v maďarské společnosti MOL. V druhém čtvrtletí navíc bude podle Hlinomaze chybět rozpuštění rezervy na emisní povolenky.

U odhadu čistého zisku je třeba podle Hlinomaze počítat s několika riziky. "Tím mohou být finanční položky, jako jsou kurzové vlivy a přecenění opce na akcie MOL, a výše efektivní sazby daně z příjmů, v našich odhadech předpokládáme 20,5 procenta," upřesnil.

Výhled na druhé pololetí je podle Hatlapatky méně pozitivní, což však neznamená že ČEZ nezvýší platný celoroční výhled, který počítá s čistým ziskem 50,2 miliardy korun. "Akcie by měly reagovat především na signály o dalším vývoji hospodaření ve zbytku letošního roku spíše než na případné silné hospodářské výsledky za první pololetí 2009," uvedl.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK