"Očekáváme, že by se propad české ekonomiky za druhý kvartál mohl pohybovat okolo 4,5 procenta. Byl by to nejhorší výsledek za celou dobu, co máme k dispozici srovnatelné čtvrtletní výsledky HDP," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.
K největším pesimistům se řadí analytik firmy Patria Finance David Marek, který předpokládal sestup o 5,5 procenta. Nejvýrazněji by k poklesu tuzemské ekonomiky měly podle něho přispět zhoršení exportu, nižší investiční aktivita a snižování zásob. Spotřeba domácností pak zřejmě v meziročním srovnání stagnovala. Pokles by naopak měly tlumit rostoucí vládní výdaje.
Pokles HDP o 4,2 procenta předpokládal Petr Sklenář ze společnosti Atlantik FT. Podle něj by oživení vývozu podpořeného tzv. šrotovným v okolních státech, hlavně v Německu, mělo pokles ekonomiky jen zpomalovat. Spotřeba domácností by naproti tomu mohla s rostoucí nezaměstnaností začít i klesat.
Analytik firmy Next Finance Vladimír Pikora upozornil na důležitost případné revize HDP za první čtvrtletí. "Pokud by nebyl zásadně revidován první kvartál, ukazuje náš model na prohloubení poklesu ekonomiky ve 2. kvartále na čtyři procenta meziročně," oznámil.
Ekonomové považují za významné porovnání s prvním čtvrtletním letošního roku. Pokud by se výše uvedené předpoklady naplnily, tak mezičtvrtletní ekonomický pokles by se mohl pohybovat kolem procenta. "Což by znamenalo začátek stabilizace ekonomiky," poznamenal Dufek. Ve srovnání se 4. čtvrtletím 2008 totiž klesl HDP v letošním 1. čtvrtletí o 3,4 procenta.
Za celý letošní rok očekávají ekonomové, Česká národní banka a ministerstvo financí pokles HDP v rozpětí zhruba tří až pěti procent. K růstu by se česká ekonomika měla vrátit až v příštím roce. "Klíčem k oživení ekonomiky je eurozóna. Pokud dojde ke zlepšení na západ od českých hranic, má naději i česká ekonomika," doplnil Marek.
Výraznější oživení však může být tlumeno oslabením soukromé potřeby a redukcí investiční aktivity. "Proto dle mého názoru nelze očekávat návrat ke kladným tempům HDP dříve než v polovině příštího roku," varoval analytik ING Wholesale Banking Vojtěch Benda.
Z jiných zemí britská ekonomika klesla ve druhém čtvrtletí meziročně o 5,6 procenta a ruská ekonomika si pohoršila o 10,9 procenta. Ještě hůře na tom byly pobaltské státy. Třeba HDP Litvy se ve druhém čtvrtletí meziročně snížil o 22,4 procenta. Naopak čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí zrychlila růst na 7,9 procenta.