Trmický lihovar dostal pokutu 800.000 korun za neukončení výroby

17.08.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Trmice (Ústecko) 17. srpna (ČTK) - Trmický stavební úřad uložil firmě PLP provozující v Trmicích na Ústecku lihovar pokutu 800.000 korun za to, že podnik vyráběl i po ukončení zkušebního provozu. ČTK to dnes řekl vedoucí odboru výstavby, dopravy a životního prostředí trmického městského úřadu Martin Sommer. Zkušební provoz skončil lihovaru v červenci, stavební úřad mu jej kvůli problémům se zápachem neprodloužil. Lihovar, jehož výstavba stála víc než miliardu korun, vyrábí i nadále.

Vedení lihovaru 4. srpna novinářům sdělilo, že výrobu ukončí do 14 dnů. Stavební úřad kontroloval lihovar po skončení zkušebního provozu už dvakrát. Jednání o provozování podniku i při druhé kontrole je nařízeno na středu, o výši případné další pokuty se mělo rozhodnout do konce týdne. "Na úterý je svolána další kontrolní prohlídka stavby, kde by se mělo zjišťovat, zda se stavba stále užívá, nebo zda se již začal utlumovat provoz, jak slíbili," řekl Sommer. Stavební úřad může za užívání stavby bez povolení opakovaně ukládat pokutu až do milionu korun.

Podle generálního ředitele společnosti PLP Pavla Nohavy nyní firma hledá s právníky řešení problému a jedná jen s Krajským úřadem Ústeckého kraje. Stavební úřad v Trmicích prý případ posuzuje subjektivně a je pod velkým tlakem. Firma má nasmlouvané kontrakty s dodavateli, v případě zastavení výroby jí hrozí nejen to, že přijde o tržby, ale bude muset platit i další sankce. "Jde o to, abychom neublížili zemědělcům a zaměstnancům," řekl Nohava ČTK. Podle objednaných měření prý z původních více než 200.000 jednotek snížila firma zápach na necelých 5000 jednotek. Do zařízení na odstranění zápachu investovala desítky milionů korun. V lihovaru pracuje kolem 120 lidí.

Vedení stavebního úřadu se o dalším postupu radilo s právníky, podle Sommera ale s dalšími kroky počká, zda firma skutečně výrobu zastaví. "Zatím budeme ukládat jen pokuty, protože lihovar veřejně prohlašuje, že výrobu po zpracování skladovaného obilí ukončí," uvedl Sommer.

Lihovar v Trmicích pracuje s přestávkami od předloňského podzimu, stále se potýká se zápachem z výroby. Zkušební provoz mu byl už několikrát prodloužen. Úřad žádosti o další prodloužení zkušebního provozu nevyhověl kvůli zamítavým stanoviskům různých orgánů. Nesouhlasné stanovisko vydala například Česká inspekce životního prostředí. Inspektoři sice uznali, že se zápach po řadě opatření snížil, ale ne dostatečně.

Výstavba trmického lihovaru stála 1,2 miliardy korun. V plném provozu má být schopen vyrobit milion hektolitrů bioethanolu z obilovin rostoucích na ploše 60.000 hektarů. Zbytky obilovin slouží jako palivo nebo krmivo.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK