...daní
* ODS: Návrh ministra financí předčasný a riskantní
* ČSSD proti vyšším nepřímým daním, chce zvýšit daň z příjmu
Jana Mlčochová
Hlavní české politické strany se v pondělí postavily chladně k víkendovým výzvám ministra financí na seříznutí výdajů a zvýšení nepřímých daní tak, aby zabránil skokovému zvýšení rozpočtového schodku v příštím roce.
Český rozpočtový deficit se výrazně zvýšil poté, co vývozně orientovanou ekonomiku zasáhla vysychající poptávka v recesí zmítané eurozóně. Předčasné volby 9. a 10.října však poslaly úvahy o reformě státních financí k ledu.
Ministr financí Eduard Janota o víkendu řekl, že jej ekonomická krize nutí navrhnout rozpočet na příští rok s nevídaným schodkem 230 miliard korun oproti plánovaným 170 miliardám.
Deficit by však ještě mohl klesnout na zhruba 160 miliard, pokud politici odsouhlasí nárůst daní a snížení sociálních dávek, řekl Janota.
Levicová ČSSD a pravicová ODS, jež mají obě šance vést novou administrativu, však uvedly, že Janotovy plány nepodpoří.
"Na úvahy o změnách v příjmové části státního rozpočtu v řádu desítek miliard korun musí být dostatečný časový prostor, a tyto změny by neměly být prováděny nebo vynucovány v časové tísni," uvedla v prohlášení ODS.
"ODS proto považuje plán ministra Janoty na zvýšení DPH, spotřebních daní, daně z nemovitostí a daně z převodu nemovitostí za předčasný a riskantní, a to vzhledem k tomu, že si zatím nejsme jisti, v jaké fázi ekonomického cyklu se česká ekonomika nachází," dodala strana.
Beze změn na obou stranách rozpočtu by celkový deficit veřejných financí příští rok vyskočil na 7 procent hrubého domácího produktu, což by ztížilo jeho financování a vzdálilo jej od 3procentní hranice nutné pro přijetí eura.
Zadlužení země podle ministerstva letos pravděpodobně dosáhne 34,5 procenta HDP, což je hluboko pod úrovní, jež potopila do krize Maďarsko. Analytici však varují, že rychlé zhoršování zadluženosti vyžaduje svižnou reakci.
Aby dostal deficit na 160 miliard korun, navrhuje Janota mezi jiným zvýšit dolní sazbu daně z přidané hodnoty na 11 procent z 9 procent a základní sazbu na 20 procent z 19 procent a srazit mandatorní výdaje o zhruba 37 miliard [ID:nLH362641].
Sociální demokraté, kteří preferují vyšší osobní zdanění a štědrý sociální systém, odmítli škrty v mandatorních výdajích, jako jsou například sociální dávky, a zvyšování nepřímých daní.
"Pro nás je zvyšování nepřímých daní nepřijatelné... my bychom spíše upřednostňovali navýšení přímých daní," řekl na tiskové konferenci šéf ČSSD Jiří Paroubek.
ČSSD slibuje zrušit systém současné rovné daně z příjmů fyzických osob, reálně na úrovni 23 procent, a nahradit jej progresivním zdaněním až do 38 procent.
Firmám chce strana zvýšit daň z příjmu na 21 procent z 19 procent schválených na příští rok.
Paroubek odmítl říci, zda bude revidovat stranou navrhované daňové úpravy směrem vzhůru, aby se vyhnul masivnímu rozpočtovému schodku. Nesdělil ani, jaký deficit odhaduje ČSSD v příštím roce.
(Reportéři: Jana Mlčochová a Jan Korselt; Editoval: Martin Dokoupil)
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]