...protože by to zvýšilo objem emisí škodlivých látek.
Arno Fišera, náměstek hejtmanky pro otázky životního prostředí, uvedl, že pokud ČEZ chce postavit paroplynovou elektrárnu v Počeradech, jež by byla největší svého druhu v zemi, měl by zároveň zavřít stávající uhelnou elektrárnu.
"Tento projekt není v souladu s naší koncepcí," řekl Fišera agentuře Reuters. "Každý nový zdroj by měl být modernější a nahrazovat nějaký současný... s vyšší efektivitou, aby produkoval méně emisí."
Paroplynové zdroje se vzhledem ke své flexibilitě, ale i vyšším výrobním nákladům obvykle používají k dorovnání výkonu v době špičkového odběru ze sítě. Naopak levnější hnědouhelné elektrárny jsou levnějším zdrojem a využívají se i na pokrytí základní spotřeby.
ČEZ v červnu uvedl, že výstavbu elektrárny, jež má nahradit dosluhující uhelný zdroj na stejném místě, zahájí v příštím roce a výroba elektřiny by měla začít v dubnu 2013. Cena projektu má dosáhnout 20 miliard korun [ID:nSCH551081].
Firma nebyla bezprostředně k zastižení. Konečné rozhodnutí o povolení ke stavbě elektrárny spočívá na ministerstvu životního prostředí, jež bere v potaz podněty místních úřadů.
Mluvčí resortu Jakub Kašpar řekl, že ministerstvo čeká na dokumentaci ČEZ, a teprve poté rozhodne. Uvedl, že námitky místní reprezentace by mohly projekt zpomalit.
"Každá námitka je velmi důležitá," řekl Kašpar. "Takové námitky by mohly projekt nejen zpomalit, ale teoreticky jej mohou i zastavit, a to v případě, že by se prokázal jeho vážný dopad na kvalitu místního životního prostředí."
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]