Nejméně pracího prášku spotřebují lidé v Rumunsku a v Bulharsku, a to kolem čtyř kilogramů na hlavu. Nižší spotřebu vykazuje také Polsko. Naopak nejvíce prášku při praní spotřebují obyvatelé Slovinska (8,3 kg), Srbska (7,6 kg) a Chorvatska (6,8 kg). Vyšší spotřebu v rámci regionu střední a východní Evropy má také Maďarsko (7,5 kg).
Vysvětlit rozdíly mezi jednotlivými zeměmi je podle odborníků složité. "Možné vysvětlení je, že Češi jsou při dávkování více opatrní a dávkují méně, než je doporučené množství. Podle výsledků, které společnost Henkel má, Češi perou průměrně často," uvedla manažerka komunikace Henkel Lidija Erlebachová. Podle ní celkové množství spotřebovaného pracího prášku však zaostává za spotřebou v ostatních zemích, zejména v západní Evropě.
Kvantitativní srovnání se západní Evropou je podle Erlebachové nemožné, protože se zde používají jiné typy a koncentrace pracích prostředků než v České republice. Rozšířené jsou například takzvané superkoncentráty ve formě tablet nebo koncentrované tekuté prášky.
Podle mluvčího společnosti Procter & Gamble Ivana Krejčího také Češi postupně přecházejí právě na prací koncentráty tekuté nebo v tabletách.
"Lidé, kteří střídají prací prášky, musí naopak dávkovat více," dodal. Obecně tuzemští spotřebitelé podle Krejčího perou častěji než jednou týdně a prací prostředek přesněji dávkují.
Statistika společnosti Henkel vychází z údajů agentur MEMRB a AC Nielsen.