Ministerstvu pro místní rozvoj chybí na příští rok 2,9 mld. Kč

23.08.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 23. srpna (ČTK) - Ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) hrozí, že mu bude v rozpočtu na rok 2010 chybět až 2,9 miliardy korun. Ministerstvo financí pro něj na příští rok vyčlenilo v rozpočtovém návrhu 3,26 miliardy korun, což je téměř o tři miliardy méně, než kolik požaduji správci jednotlivých programů MMR. ČTK to řekl mluvčí resortu Martin Ayrer. Pokud ministerstvo chybějící zdroje nedostane, bude muset zřejmě zahájit úsporná opatření.

"O úsporných opatřeních lze uvažovat v oblasti režijních nákladů, jejichž rozpočtovaná částka je na nejnižší úrovni nutné k zajištění chodu ministerstva," sdělil ČTK ředitel odboru rozpočtu Stanislav Cysař. Konečné znění rozpočtu prý ale bude známé až v prosinci 2009. Rozpočet MMR na rok 2010 se má navíc proti letošnímu roku snížit o 1,03 miliardy korun. Letos místní rozvoj hospodařil bez evropských prostředků s částkou 4,29 miliardy korun.

Místnímu rozvoji chybí na rok 2010 například v případě podpory rozvoje bydlení 400 milionů korun. Dalších 200 milionů se resortu nedostává v národním programu podpory rozvoje cestovního ruchu. V programu, který má na starosti investice pro Horskou službu, chybí ministerstvu 68 milionů korun.

MMR je v Česku hlavní zastřešující institucí pro čerpání peněz z evropských fondů. Získávání peněz z EU ale podle Ayrera chybějící prostředky v rozpočtu nijak neohrozí.

Kromě evropských fondů a bytové politiky má MMR na starosti také územní plánování a stavební řád, regionální politiku, veřejné zakázky, veřejné dražby, pohřebnictví a cestovní ruch.

Návrh rozpočtu na příští rok má vláda projednávat 30. září. Rozpočet, který poté předloží Poslanecké sněmovně, bude mít zřejmě schodek 230 miliard korun. Protože se ale v říjnu uskuteční předčasné volby, bude muset nová vláda po volbách předložit návrh nový.

Ministr financí Eduard Janota chce ale snížit schodek v příštím roce o více než 70 miliard korun. Navrhuje zvýšit dolní sazbu DPH z devíti na 11 procent a horní z 19 na 20 procent. Počítá i s nárůstem spotřební daně z benzinu a nafty.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK