Česká ekonomika v roce 2005 rostla podle revidovaných údajů ČSÚ o 6,4 procenta, v roce 2006 o sedm procent , v roce 2007 o 6,1 procenta a v roce 2008 o 2,8 procenta. Letos v ekonomika zaznamenává meziroční poklesy.
Vysoký růst ekonomiky byl podle Zámečníka souhrou několika příznivých faktorů, dobrého vývoje západoevropských ekonomik, přístupu k levným penězům, ekonomické činnosti poválečných ročníků a nástupu silných ročníků ze 70. let, tzv. Husákových dětí. "Poválečné ročníky ovšem odchází do důchodu a do budoucna naroste počet seniorů o 500.000," připomněl.
Pokud se tak podle něj neudělají nějaká opatření zohledňující stárnutí populace, tak ekonomika nemusí vůbec růst. "Jsou i země, které dokázaly chudnout i 30 let," uvedl Zámečník. To by ovšem podle něj vedlo až k poklesu mezd a snížení životní úrovně. Řešením je podle něj investovat do vzdělání a vědy, vybudovat nejlepší možné školství a změnit hospodářskou politiku tak, aby se zastavil rychlý růst zadlužování.
Jako opatření například uvedl i výuku jazyků. "Jako první věc, kterou bych zakázal, je dabing v televizi," řekl v nadsázce Zámečník s tím, že každé dítě by mělo umět anglicky. "Každý, kdo může být vzdělaný, ať je vzdělaný. Musíme vybudovat vzdělanou elitu," dodal.
Příkladem ekonomiky, která se s novou situací vypořádala, je v Evropě podle Zámečníka pouze Finsko. Tato země investovala do vědy a školství a dokázala tak vytvořit ekonomiku konkurenceschopnou i ve světě měnícím se hospodářskou krizí.