Stavební spořitelny půjčily letos 39 miliard Kč, meziročně méně

25.08.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 25. srpna (ČTK) - Stavební spořitelny poskytly klientům od ledna do konce července úvěry za 38,7 miliardy korun, což je v meziročním srovnání o 13 procent méně. Nadále klesá i zájem Čechů o nové smlouvy o stavebním spoření včetně navýšení cílových částek. Vyplývá to údajů, které ČTK poskytly všechny tuzemské stavební spořitelny.

Za letošních sedm měsíců lidé uzavřeli necelých 482.500 smluv o stavebním spoření včetně navýšení cílové částky. Loni za stejné období to bylo téměř 532.000 smluv.

Cílová částka u nových smluv meziročně klesla zhruba o 20 miliard korun na 146 miliard. Cílová částka vyjadřuje budoucí záměry zákazníka, tedy kolik si hodlá naspořit nebo půjčit na bydlení. Její výši nelze překročit, ale je možné ji navýšit.

Pokles zájmu o úvěry zaznamenaly všechny tuzemské stavební spořitelny kromě Raiffeisen stavební spořitelny. Ta zvýšila objem úvěrů o necelá tři procenta. Naopak největší propad vykázala v meziročním srovnání Stavební spořitelna České spořitelny, a to o téměř polovinu.

Za poklesem trhu podle odborníků stojí částečně opatrnost klientů, částečně spekulace na budoucí pokles cen bydlení, ale i rostoucí nezaměstnanost. Úvěry od stavebních spořitelen navíc využívají často i lidé ze skupin obyvatelstva, které se v současnosti kvůli krizi potýkají s propouštěním ze zaměstnání.

Za celý loňský rok stavební spořitelny půjčily na bydlení téměř 75 miliard korun, což bylo v meziročním srovnání o 1,5 procenta více. Celkový počet nově uzavřených smluv včetně navýšení cílových částek pak loni vzrostl na více než jeden milion.

Ještě větší propad než stavební spoření ovšem zaznamenává hypoteční trh. Objem nově poskytnutých hypoték občanům v prvním pololetí klesl podle údajů ministerstva pro místní rozvoj meziročně o třetinu na 39,7 miliardy korun. Podle údajů ukazatele Fincentrum Hypoindex pak v samotném červenci celkový objem hypoték poskytnutých občanům klesl meziročně o více než 50 procent na šest miliard korun.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK