Souhlas ministerstva byl jednou z hlavních podmínek partnerů v projektu pro schválení celého podniku. Projekt řídí americká ropná společnost Chevron, která má v Gorgonu 50 procent, a po čtvrtině v něm mají americký koncern Exxon Mobil a britsko-nizozemský Royal Dutch Shell.
Chevron uvedl, že partneři by měli o projektu s konečnou platností rozhodnout v nadcházejících měsících. Ještě si musí od australského ministerstva energetiky zajistit těžební licence a od státu Západní Austrálie souhlas s rozvojem.
Projekt má být budován v přírodní rezervaci na ostrově Barrow u západoaustralského pobřeží. Podmínkou souhlasu ministerstva byla zejména ochrana místní fauny, zejména ohrožených želv.
Projekt Gorgon si v minulých týdnech zajistil klíčová odbytiště v Číně a Indii. Smlouva s čínskou společností PetroChina za 41 miliard dolarů byla dosud největším obchodním kontraktem mezi oběma zeměmi. PetroChina se dohodla odebírat z Gorgonu 3,25 milionu tun plynu ročně po dobu 20 let a stala se největším zákazníkem projektu.
Plánovaná produkce projektu má činit 15 milionů tun ročně. Gorgon bude zahrnovat tři těžební oblasti a závod na zpracování plynu. Měl by vytvořit až 6000 pracovních míst a masivně rozšířit celkovou australskou produkci LNG.
V reakci na nárůst poptávky po plynu se nyní v oblasti Asie a Tichomoří pracuje na zhruba desítce projektů LNG. Řada z nich má začít fungovat kolem poloviny příštího desetiletí a podle analytiků zůstanou některé nevytížené, pokud si včas nezajistí dostatek zákazníků. Dlouhodobý výhled poptávky po LNG je však velmi nadějný, zejména v USA a Evropě, a poptávka v Číně a Indii se zvýší, jakmile tyto země vybudují více terminálů, řekl agentuře Reuters Tony Regan ze singapurské konzultantské firmy Tri-Zen.