Takzvaný systém Wattson má podobu malé krabičky, která může být umístěna kdekoliv v bytě. Odběratel má možnost pravidelně kontrolovat svou spotřebu, a to i v korunách.
Při zvýšené spotřebě začne krabička červeně blikat. Toto zařízení je podle Vodrážky rozšířené ve Velké Británii a stojí řádově 2500 korun. Který spotřebič je nejvíce energeticky náročný, zjistí uživatel tím, že jej vypne.
ODS podle Vodrážky nechce čekat, až začne ČEZ instalovat takzvané chytré elektroměry, které jsou prvním krokem k vybudování chytré elektrické sítě (smart grid). "Smart grid je aplikovatelný až po roce 2013," řekl a dodal, že pro lidi bude navíc pohodlnější obsluhovat systém Wattson než elektroměr.
ČEZ nedávno ukončil první pilotní projekt, v rámci kterého vyzkoušel ve východočeské Dobrušce 2000 chytrých měřidel. Podle ředitele útvaru rozvoje distribuce Milana Špatenky testoval ČEZ zatím jen technické parametry zařízení bez aktivní účasti zákazníka. Jedním z cílů chytrých sítí je, aby zákazník mohl přizpůsobovat svou spotřebu momentálnímu zatížení elektrické sítě. Odběratel by tak mohl omezit spotřebu v době špiček a naopak využít levnější elektřiny například k dobití spotřebičů.
S návrhy na využití zisků polostátní společnosti ČEZ vystoupily i další politické strany. Strana Zelených by chtěla tyto prostředky vložit na energetické úspory, ČSSD pak na sociální účely ve prospěch rodin s dětmi a seniorů. Někdejší předseda KDU-ČSL Jiří Čunek v dubnu navrhoval, aby stát ze zisků ČEZ dostal více peněz, které by použil například na snížení cen elektřiny.