Crystalex byl jedním z klíčových podniků zadlužené skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT). Výběrové řízení na jeho prodej vyhlásila insolvenční správkyně ve spolupráci s firmou Deloitte Advisory 9. června. Samostatně je na prodej jsou vedle hlavního balíku například ruční výroba ve Vrbně pod Pradědem nebo stoprocentní podíl v dceřiné firmě Bohemia Cristal Handelschaft. O jejich nových vlastnících zatím informace nejsou.
Hudera se již zúčastnil výběrového řízení na Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou. Neuspěl a sklárny v červnu získala společnost Vivaria. Hudera však chce, aby soud prohlásil prodej za neplatný, protože nebyl v souladu se zájmy věřitelů a zájemci neměli stejné podmínky. Chystá proto žalobu.
O hlavní výrobu Crystalexu se původně zajímalo 16 investorů z tuzemska i zahraničí. Do dalšího kola nakonec postoupilo sedm zájemců, kteří složili třicetimilionovou jistinu a podali konkrétní nabídku. Postupně se ale výběr ještě zúžil. Vážnými zájemci o hlavní podnik byli také majitel dodavatele autodílů Brano Group Pavel Juříček a majitel harrachovské sklárny František Novosad, kteří kvůli tomu založili společný podnik. Do dnešní licitace se ale nezapojili. "Za 150 milionů by to byl dobrý obchod, za 250 milionů ještě přijatelný, ale cokoli navíc už je špatný obchod a ten ať udělá někdo jiný," řekl dnes ČTK Novosad.
Crystalex patřil spolu se Sklárnami Kavalier ke klíčovým podnikům skupiny BCT, která je od loňského září v insolvenčním řízení kvůli nedostatku provozního kapitálu. Novoborský podnik uskutečnil loni zakázky za 1,56 miliardy korun a nápojové sklo vyvážel do 65 zemí světa. V lednu se ale výroba zastavila, když banky odčerpaly z účtů podniku veškerou hotovost. Od 12. března je Crystalex v konkurzu, o práci přišlo 1630 lidí. Před týdnem se ale znovu částečně rozjela výroba v Karolince na Vsetínsku. Leptání a malování nápojového skla pro tradičního ruského zákazníka by tam mělo postupně zaměstnat kolem 80 lidí.