Hodnota nových zakázek se v červenci letošního roku ve srovnání se stejným obdobím loňska snížila o 22,7 procenta, z toho zakázek ze zahraničí o 22,8 procenta.
V podnicích s 50 a více zaměstnanci byl evidenční počet zaměstnanců nižší o 13 procent. Po očištění od sezónních vlivů pak ČSÚ odhaduje v červenci meziroční pokles průmyslové výroby o 16,4 procenta.
"Opětovné prohloubení propadu průmyslové výroby z 12,2 procenta na 18,4 procenta je mírným zklamáním, ale nemělo by se jednat o velké překvapení. My jsme počítali s poklesem o 17,0 procenta, přičemž letošní červenec měl nevýhodu jednoho pracovního dne a horší výsledek signalizovaly i údaje o průmyslu ze sousedního Polska," uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.
Podle něj ale vzhledem k rostoucím objednávkám v západní Evropě a pokračování jejího hospodářského oživení lze očekávat, že příští měsíce by se i situace českého průmyslu měla zlepšovat. Celoročně pak Brožka očekává pokles průmyslové výroby o 12 procent.
Pokles průmyslové výroby po květnovém růstu v červnu zaznamenaly také země eurozóny, když se meziměsíčně snížila o 0,6 procenta. Propadl i průmysl celé EU. Zatímco v květnu stagnoval, v červnu propadl o 0,2 procenta, uvedl začátkem srpna Evropský statistický úřad (Eurostat).