První září však není datem stažení těchto žárovek z oběhu. Obchodníci budou moci ještě po tomto datu vyprodat ty zásoby žárovek, které byly uvedeny na trh dříve. Mluvčí sítě prodejen Euronics Bohuslav Komín ČTK řekl, že blížící se zákaz prodeje těchto žárovek poptávku výrazně nezvýšil. "Nebylo to žádné drama. Žárovky máme v nabídce a budeme je postupně doprodávat," uvedl.
Generální ředitel sítě elektroprodejen Electro World Milan Růžička ČTK sdělil, že úsporné žárovky se nyní na celkovém prodeji žárovek podílejí jednou třetinou a dvě třetiny prodaných kusů připadají na tradiční vláknové žárovky. "Trend se dále přesouvá ve prospěch těch úsporných. Současné právní opatření tento trend ještě urychlí," podotkl Růžička.
Úsporné žárovky jsou proti vláknovým dražší, měly by však uživateli vydržet déle. Spotřebitelský časopis TEST ale nedávno upozornil, že značná část úsporných zářivek má výrazně nižší životnost, než jakou uvádějí jejich výrobci. Nákup některých modelů úsporných zářivek se tak kvůli vyšším pořizovacím nákladům nemusí lidem finančně vyplatit.
Ceny testovaných výrobků se pohybovaly od 90 do 300 korun, běžné žárovky přitom stojí asi desetkrát méně. Nižší životnost vykázalo 15 z 36 testovaných modelů úsporných zářivek. Jejich svítivost totiž výrazně klesla již po 1500 hodinách provozu, což odpovídá čtvrtině minimální uváděné životnosti 6000 hodin.
Další změnu mohou spotřebitelé očekávat v roce 2010, kdy bude omezen příkon žárovek na méně než 75 wattů, nebudou-li energetické třídy C a lepší. Totéž bude platit pro žárovky s příkonem 60 W od září 2011 a pro všechny žárovky od září 2012. Po roce 2012 tedy bude možné prodávat jen úsporné žárovky. Rokem 2016 pak skončí také prodej halogenových žárovek. Od září 2016 by měly být všechny žárovky na trhu EU minimálně energetické třídy B a zvláštní halogenové minimálně třídy C.
Nahrazování klasických starých žárovek na trhu jejich novými, ekologičtějšími alternativami by mělo ročně v celé Evropské unii ušetřit kolem 11 miliard eur (zhruba 279 miliard Kč), uvedla už dříve Evropská komise. Tyto peníze by mohly být podle komise investovány do evropského hospodářství.
Množství energie, jež by se mělo v celé EU ušetřit, prý odpovídá spotřebě elektřiny Belgie. Do ovzduší se pak díky úpravě ročně vypustí o zhruba 32 milionů tun oxidu uhličitého méně než nyní. Průměrná domácnost by měla podle odhadů Bruselu ušetřit ročně až 50 eur (asi 1270 Kč).