"Dnes byly úspěšně přijaty a zobchodovány nabídky účastníků trhu na nákup a prodej elektřiny na denním trhu poprvé bez ohledu na to, zda se jednalo o účastníky trhu z České nebo Slovenské republiky," řekl ČTK senior manažer OTE Igor Chemišinec a dodal, že první den se zapojilo 50 účastníků z obou zemí. Celkový objem obchodů byl první den téměř 15 gigawatthodin, přičemž průměrná cena jedné megawatthodiny byla 44,51 eur (přibližně 1130 korun).
Propojení trhů znamená snížení nejistoty pro obchodníky s elektřinou, kteří doposud museli vedle elektřiny také získat kapacitu k přeshraničnímu přenosu. "Někteří obchodníci tak například již měli zajištěnou elektřinu, ale tato kapacita jim chyběla," řekl Chemišinec.
Propojení trhů má vyhrazenu přenosovou kapacitu, stanovenou podle aktuální provozní situace v soustavě vždy den předem.
Podle Chemišince směřuje Evropská unie k postupnému propojování trhů s elektřinou. Propojený trh s elektřinou tak již například existuje ve Skandinávii, mezi Španělskem a Portugalskem, a mezi Belgií, Francií a Nizozemím.
Na propojení českého a slovenského denního trhu s elektřinou se pracovalo od května minulého roku, kdy bylo podepsáno ministerské memorandum.