Krátce po 17:00 se barel WTI prodával za zhruba 69,62 USD a proti předchozímu závěru byla jeho cena nižší o více než čtyři procenta. Během dne cena klesla až na 69,46 USD. Severomořská ropa Brent zlevnila ještě více a její cena se dostala na 69,35 USD.
Hlavní index čínských akcií dnes oslabil o 6,7 procenta a dostal se na nejnižší úroveň za poslední tři měsíce. Klíčové je to, že prolomil technicky důležitou hranici, na které se spustila další vlna výprodeje. Za srpen index zaznamenal druhý největší propad za 15 let. Dolů zamířily také akcie v Evropě a ve Spojených státech.
"Kvůli silnému poklesu na čínském trhu zde panuje negativní nálada," poznamenal analytik finančního ústavu Commerzbank Eugen Weinberg. "Pro komoditní sektor je to samozřejmě špatná zpráva, hlavně pro ropu a kovy," dodal.
Příští týden se ve Vídni sejdou členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Ministři členských zemí a činitelé kartelu zatím uvádějí, že skupina zřejmě nechá těžební limity beze změny. OPEC se loni dohodl na celkovém snížení produkce o 4,2 milionu barelů, skutečná produkce nicméně podle expertů letos pozvolna narůstá.
Čína má třetí největší ekonomiku na světě a je druhým největším spotřebitelem ropy. V současné době je to jediná významná ekonomika, která vykazuje silný růst, částečně jí ale pomáhají stimulační opatření v objemu čtyř bilionů jüanů (asi 10,4 bilionu Kč) a podpora úvěrové aktivity. Obavy pramení z toho, že vláda by mohla podporu ekonomiky omezit.