Jako hlavní a zároveň časté důvody insolvenčního úpadku uváděly stavební firmy zejména platební neschopnost společnosti, se kterou spolupracovaly na zakázkách, nebo drastický pokles poptávky související s hospodářskou krizí. Stavební společnosti v mnoha případech položila také příliš velká zakázka, na kterou neměly kapacity.
"V řadě firem se obecně podcenil "risk management,", analýza platebních, kapacitních schopností, certifikátů nebo jakosti subdodavatelů. To pak v některých případech vyústilo v tragédii," řekl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš. Základním problémem vysokého počtu podávaných insolvenčních návrhů a následných úpadků v oboru stavebnictví je podle něj stanovování dumpingových cen, které však neodpovídají skutečným nákladům.
"Firmy bývají nezodpovědné jak vůči své vlastní firmě, tak vůči svým zaměstnancům. V některých případech jdou pak do insolvence moc rychle, jen aby se zbavily svých problémů," vysvětlil Matyáš. Z celkově 92 stavebních firem, které letos zbankrotovaly, 57 podalo insolvenční návrh sama na sebe. Na 28 společností podala návrh jiná firma a v sedmi případech zasahovali tímto způsobem zaměstnanci.