V červencové anketě pracovního portálu Monster.cz odpovědělo téměř devět z deseti uchazečů, že by vzali práci v jiném oboru. Na 45 procent z téměř 600 hlasujících uvedlo, že stejně chtěli změnit kariéru, 21 procent přiznalo, že je jejich aktuální pracovní obor zasažen ekonomickou krizí a 23 procent z nich mínilo, že potřebují vzít první práci, která jim bude nabídnuta. Pouze 11 procent respondentů nezvažovalo přijmout nabídku práce v jiném oboru.
Zaměstnavatelům se na pracovní pozici hlásí uchazeči ze širšího spektra profesí, což znamená, že lidé hledají více i v příbuzných profesích a ve zvýšené míře i mimo svou profesi, řekl ČTK analytik serveru Jobs.cz Ondřej Mysliveček. Někdy to prý pro personalisty může znamenat záplavu "nevyhovujících" životopisů, ale na druhou stranu člověk z jiné profese může přinést nový pohled na věc. Jako příklad uvedl ředitele pražské zoo Petra Fejka, jehož způsobilost vést zahradu nejdříve většina lidí z branže zpochybňovala. Fejk nyní odchází řídit jiný projekt. Souvisí s tím i další trend, lidé teď odpovídají na více nabídek, dodal.
"Trend, kdy lidé velmi často hledají zaměstnání mimo svoji profesi, pozorujeme v regionech," upozornil ředitel agentury Agentka Petr Král. Zejména v menších městech je podle něj běžná situace, kdy se uchazeč o nové zaměstnání hlásí zároveň na několik zcela odlišných pozic. Důvodem je velmi často neochota se stěhovat a nebo dojíždět za zaměstnáním do vzdálenějších lokalit. Lidé tak upřednostňují práci v jiném oboru, ale zato blíže k domovu, podotkl.