...Mudeva
Domácí politické půtky, potíže s financováním a další překážky stojí v cestě výstavbě nových jaderných zdrojů ve střední a jihovýchodní Evropě, ale dlouhodobě zásadně neovlivní budoucnost atomové energie v regionu.
Globální ekonomická krize snižuje ochotu bank poskytovat úvěry na stavbu jaderných elektráren, jejichž cena se pohybuje kolem 3 miliard eur za reaktor o výkonu 1000 megawattů. Splácení trvá desítky let, uvedli analytici.
Dodavatelé zařízení a inženýrské firmy se také zdráhají účtovat ve volatilním prostředí pevné ceny, což komplikuje plánování a výpočet nákladů.
Ale projekty budou v dlouhodobé perspektivě nadále přitahovat investice, když se mnoho vlád obrací k atomové energetice, aby splnily emisní cíle a zajistily zdroje elektřiny v regionu, jehož spotřeba by měla v příštích dekádách vzrůst.
Rusko-ukrajinský spor o dodávky plynu ze začátku letošního roku, jenž zanechal mnoho spotřebitelů a firem ve východní Evropě bez elektřiny, podtrhl důležitost jaderné energie pro posílení energetické bezpečnosti mnoha zemí.
"Mnohé projekty zahrnující jádro, fosilní paliva, vítr a sluneční energii jsou znovu prověřovány," řekl Stephan Werthschulte, společník konzultantské firmy Accenture. "Ale spotřeba energie na celém světě roste."
"Problém s emisemi oxidu uhličitého potrvá mnohem déle než finanční krize. Obnovitelné zdroje a jádro zůstanou vysoko na seznamu," dodal.
Není to ale tak jednoduché. Bulharský jaderný projekt se pravděpodobně odloží nebo zcela opustí, když vláda zápolí se stále hlubší recesí a zahraniční zdroje vysychají [ID:nL3287442].
Litevské plány se zpožďují kvůli domácím rozepřím ohledně struktury a financování, zatímco nová prezidentka Dalia Grybauskaiteová zpochybňuje jeho životnost.
Plán Turecka na vybudování první jaderné elektrárny závisí na ochotě konsorcia vedeného ruskými firmami snížit cenu elektrické energie z budoucích reaktorů.
Výhody jaderné energie, zahrnující stabilní zdroj nebo pomoc při plnění emisních cílů, lze podle analytiků těžko ignorovat.
Poslední bývalou socialistickou zemí v regionu, jež rozhodne o přechodu na jadernou energii, je Polsko, které potřebuje vyměnit své elektrárny z časů sovětského bloku, aby uspokojilo rostoucí poptávku.
Mnohé hlasy v Polsku považují jadernou energii za možnou volbu pro zemi, jež vyrábí 95 procent elektřiny z uhlí [ID:nLB102562]. Zastánci jádra zdůrazňují, že atomové elektrárny nevypouštějí téměř žádný oxid uhličitý (CO2).
"Zdá se, že v Polsku existuje jasná podpora pro vybudování jaderných elektráren do roku 2020," řekl Arkadiusz Wicik z Fitch Ratings.
Česko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko také pokračují v budování nových jaderných bloků nebo chtějí prodloužit životnost stávajících elektráren, ačkoli analytici vidí možnost zpoždění kvůli potížím s financemi.
Výhodou pro vlády bývalého socialistického bloku je, narozdíl od západní Evropy, že zde téměř neexistuje odpor veřejnosti k jaderné energii.
V zemích jako je Bulharsko, které muselo zavřít sovětské reaktory kvůli členství v Evropské unii, je atomová energie zdrojem hrdosti a citlivou místní záležitostí, protože uzavření elektráren vedlo k nárůstu cen.
Předchozí vláda vedená socialisty proto rozhodla ve prospěch nové jaderné elektrárny v Belene o výkonu 2000 megawattů. Postaví ji ruský Atomstrojexport a německý RWE získá podíl 49 procent.
Ale rychlý růst nákladů a nedostatek prostředků vedl novou středopravou vládu, jež nastoupila v červenci, aby projekt znovu zvážila.
Mezeru by mohly zaplnit jiné projekty v okolních zemích, jež by se mohly spojit, aby rozvíjely společnou jadernou strategii, uvedli analytici.
Rumunský záměr přidat dva reaktory v elektrárně Cernavoda, na kterém se podílí český výrobce ČEZ <CEZPsp.PR>, může mít větší štěstí, protože jej podporuje několik klíčových západních investorů - narozdíl od Belene, uvedli analytici.
Atomová energie je také životaschopnou variantou pro Turecko, kde spotřeba rychle roste, a to i přes ceny, jež nabízí jediný zájemce o projekt, uvedli analytici.
"Mohla by přijít inteligentnější řešení zahrnující mezinárodní spolupráci... Spousta zemí teď hraje národní kartu," dodal Stephan Wertschulte z Accenture.
[SOFIE/Reuters/Finance.cz]