"Navzdory proklamacím ministerstva životního prostředí a Správy Národního parku Šumava o tom, že vlastně situace krizová není, a že není potřeba žádná krizová skupina a krizový plán péče, dnes v sídle správy ve Vimperku zasedla ona krizová pracovní skupina," informoval hejtman novináře. S ministrem životního prostředí Ladislavem Mikem a ředitelem správy NP Františkem Krejčím se domluvili, že každá zainteresovaná strana nominuje do komise po třech zástupcích.
Podle hejtmana tak byl splněn jeden z bodů, kterými podmiňoval nevyhlášení stavu nebezpečí. "Můj požadavek na ustanovení krizové pracovní skupiny byl splněn, a je mi jedno, zda se bude jmenovat krizová nebo akční pracovní skupina. Je to prostě pracovní skupina, jejímž prostřednictvím se konečně ministerstvo a Správa NP Šumava a její managament začnou bavit s jednotlivými kraji," řekl hejtman ČTK s tím, že její výsledky očekává v řádu několika málo týdnů.
Zimola nedávno vystoupil s prohlášením, že dosavadní bezzásahový režim v parku, tedy ponechání přírody jejímu přirozenému vývoji, způsobil kůrovcovou pandemii. Ministr životního prostředí Ladislav Miko i ředitel správy František Krejčí to odmítají.
V Národním parku Šumava nyní pracuje asi 170 těžařů s motorovými pilami, 30 harvestorů, tedy těžkých těžařských strojů, dvě desítky pásových lesních strojů s navijákem a stejné množství univerzálních a speciálních lesních traktorů, navíc několik lanových systémů. Práce podle vedení národního parku běží naplno a bylo by prý zbytečné vyhlašovat stav nebezpečí.