Jestli ale tímto procesem projde beze změny, jisté není. "Je třeba zdůraznit že rozpočet je ve fázi návrhu, který se může velmi lišit od schválené konečné podoby," sdělil šéf fondu.
Největší položku v rozpočtu SFRB tvoří program Nový panel. Program původně poskytoval úrokové dotace na opravy a modernizace paneláků, od května ale z něj můžou peníze směřovat i do nepanelových bytových domů. Fond by chtěl mít v programu příští rok 4,5 miliardy korun. Letos Panel původně hospodařil s částkou 3,5 miliardy, bývalá vláda Mirka Topolánka mu ale v únoru rozpočet zvýšila ještě o dalších 600 milionů korun.
Více peněz v rozpočtu má fondu umožnit znovu oživit některé z programů, které musely být v minulých letech kvůli nedostatku financí pozastaveny. "Obnovuje se například podpora výstavby družstevních bytů, úvěry obcím na opravy a modernizace bytů a dotace vlastníkům bytových domů na opravy takzvaných havarijních stavů," uvedl k návrhu Wagner.
Fond plánuje zavedení jednoho zcela nového programu. Tím mají být dotace na výstavbu sociálních nájemních bytů. Dotaci až ve výši půl milionu korun budou moci získat nejen veřejné instituce, ale i soukromí investoři.
Z bývalého Fondu národního majetku získal fond bydlení 33 miliard korun, přitom poslední převod peněz se uskutečnil v roce 2005. Poslanci Zdeňka Horníková (ODS), Petr Bratský (ODS) a Miroslav Váňa (ČSSD) proto přišli s návrhem, aby SFRB získával ze státního rozpočtu každoroční dotaci. Jejich návrh ale v červnu kabinet Jana Fischera zamítl.