...
* KOMENTÁŘE ANALYTIKŮ O MĚNÁCH NA [ID:nL2556510]]
Středoevropské měny v příštích měsících pravděpodobně posílí po nedávném ústupu a ještě před koncem roku se vrátí ke svému dřívějšímu zpevňujícímu trendu, ukázal ve středu průzkum Reuters.
Pravidelný měsíční průzkum mezi 38 analytiky potvrdil, že analytici očekávají, že výkonnost polského zlotého <EURPLN=> vůči euru v příštích 12 měsících výrazně předčí okolní měny.
Odhady vývoje koruny <EURCZK=> ukazují silnější úrovně než před měsícem i přes rozhodnutí Ústavního soudu, které by mohlo odložit termín předčasných voleb [ID:nMUL237718].
Maďarský forint <EURHUF=> však asi zůstane v dalších 12 měsících o něco slabší, než se původně očekávalo, když centrální banka pravděpodobně znovu uvolní měnovou politiku po dvou sníženích úrokových sazeb za poslední dva měsíce.
Všechny tři měny již posílily o 15-18 procent z letošního dna, když se nálada investorů v minulých měsících zlepšila. Rumunský leu <EURRON=>, nejstabilnější měna regionu, posílila o 3 procenta.
Zlotý podle analytiků během šesti měsíců posílí na 4,05 za euro ze středečních úrovní okolo 4,16 v porovnání s odhadem 4,1 procenta před měsícem. Za 12 měsíců by měl zpevnit o zhruba 7 procent na 3,9 za euro, beze změny oproti předchozímu odhadu.
"Vyšší HDP ve druhém kvartále v Polsku, než se čekalo (meziročně +1,1 procenta), naznačuje, že rovnovážná úroveň zlotého může být o něco výše, než se původně očekávalo," řekl Jakub Borowski z varšavské Invest-Bank.
Koruna by měla během měsíce stát na úrovni 25,60 za euro, bez výrazné změny oproti současným úrovním. Minulý měsíc přitom trh čekal úroveň 25,930.
"Německo se vrací k růstu a to je dobré pro české exporty... vyhlídky české ekonomiky se zlepšily a to je nyní důležitější než politická situace," uvedl Zsolt Papp, analytik KBC v Londýně.
[BUDAPEŠŤ/Reuters/Finance.cz]