Problém odměňování manažerů se objevil především v souvislosti s nedávnou finanční krizí, kdy státy musely zachraňovat celou řadu finančních ústavů z peněz daňových poplatníků. Později se však k nelibosti veřejnosti ukázalo, že vedení některých bank si ze státní pomoci vyplácelo značné finanční prémie, přestože přivedlo firmu do existenčních problémů.
Většina pokusů o regulaci odměňování manažerů však dosud končila stanovením nezávazných pravidel. EU chce ale stanovit nejspíš závazná pravidla, přestože získat podporu k takovému kroku nebude jednoduché. "V této diskusi musíme ukázat větší svaly a ostřejší zuby," řekl novinářům po jednání v Bruselu Borg. Podle něj je nutné, aby současná kultura odměňování nejvýše postavených představitelů firem skončila s tím, že členské státy EU takový postup vítají.
Eurokomisař pro hospodářské a měnové otázky Joaquín Almunia upozornil, že není možné, aby se Evropská unie a pokud možno i celý svět vrátil do dob před finanční krizí, kdy někteří manažeři získávali astronomické prémie, které nemusely odrážet skutečný stav podniku. "Někteří lidé si myslí, že se můžeme vrátit zpátky. Ale to nedopustíme a na finanční krizi nezapomeneme," doplnil.
Výsledek dnešních schůzky ministrů financí bude sloužit jako základ pro jednání ministrů financí G20, které se uskuteční o víkendu v Londýně. Londýnská schůzka pak připraví půdu pro velký summit G20 v USA, který se koná na konci září.