Mzdy rostou kvůli propouštění, spotřeba tak neporoste

03.09.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 3. září (ČTK) - Nominální růst mezd ve druhém čtvrtletí o 2,8 procenta byl podle analytiků oslovených ČTK způsoben především propuštěním nízkopříjmových zaměstnanců a zvýšením mezd ve státní správě. Podle analytiků tak nelze očekávat, že výrazně poroste spotřeba. Její růst se bude spíše kvůli rostoucí nezaměstnanosti snižovat, upozorňují ekonomové.

Průměrná mzda v Česku v letošním druhém čtvrtletí proti stejnému období loni vzrostla o 622 korun na 22.992 Kč. Reálná mzda po odečtení inflace stoupla o 1,4 procenta.

"Ačkoli v porovnání s minulostí rostou mzdy výrazně pomaleji, vezmeme-li v úvahu rychlost propadu ekonomiky a rozsáhlé propouštění, není tempo růstu mzdy až tak nízké," uvedla analytička Next Finance Markéta Šichtařová. Mzdy totiž zatím zatím ještě často nestačily na hospodářskou situaci zareagovat, protože byly dohodnuty dříve, než krize vypukla. V mnoha podnicích navíc byli propuštěni nejméně kvalifikovaní zaměstnanci, jejichž mzda byla podprůměrná a jejich propuštěním v menších podnicích průměr mezd překvapivě vzrostl.

I podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka byl růst mezd s přihlédnutím k růstu nezaměstnanosti a poklesu HDP poměrně vysoký. "Přes veškerou snahu došlo v české ekonomice v první polovině letošního roku ke zvýšení jednotkových mzdových nákladů. Budou-li si firmy chtít udržet konkurenceschopnost, budou muset udržet mzdy pod pokličkou v příštím roce," uvedl.

Nízký růst mezd přitom podle Marka navíc snižuje obavy z růstu inflace. "Centrální banka tak může pohodlně vyčkávat s úrokovými sazbami na historicky nejnižší úrovni," dodal.

Nízký růst mezd v kombinaci s klesající zaměstnaností podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška znamená, že domácnostem reálně klesly příjmy z pracovní činnosti. "Takže reálné disponibilní příjmy domácností ve druhém čtvrtletí meziročně přinejlepším stagnovaly," upozornil.

V porovnání s ostatními zeměmi regionu přitom není podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské na tom český zaměstnanec tak zle. Na Slovensku se ve druhém čtvrtletí zpomalil růst mezd z 4,7 procenta na 2,8 procenta meziročně a průměrná mzda dosáhla 732,5 eura (zhruba 18.800 Kč). V ČR činí zhruba 862 eur, ale v porovnání s loňským rokem je kvůli oslabení koruny nižší o osm procent. "V Polsku a Maďarsku ale mzdy přepočtené na eura klesaly ještě výrazněji, a to k 700 eur," dodala.

Růst mezd ale podle Šichtařové nekončí. Koncem roku 2010 očekává v Česku průměrnou mzdu nad 1160 eur. Ovšem stejnou mzdu jako Němec bude podle ní Čech brát nejdříve v roce 2037. "Stačí se podívat na mzdové rozdíly v Německu, kde bývalá NDR stále nedotáhla západní země. Takové podpory, jako měla NDR, se přitom od nikoho nedočkáme," upozornila.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK