Podle představitelů tří největších evropských ekonomik zatím neexistuje žádná alternativa k zachování mimořádných stimulačních opatření, je však zapotřebí připravit plány na jejich koordinované ukončení.
"Musíme být opatrní, abychom se vyhnuli položení základů pro nové globální nerovnováhy," uvedli britský premiér Gordon Brown, francouzský prezident Nicolas Sarkozy a německá kancléřka Angela Merkelová v dopisu svým kolegům z Evropské unie. "Proto musíme pracovat na strategiích odchodu (od stimulačních opatření), jež by byly realizovány koordinovaným způsobem, jakmile krize skončí," dodali.
Bankovní sektor by se podle dopisu neměl vrátit k dřívějšímu stylu podnikání. Banky by měly držet na uzdě rizika a skupina G20 by měla zavést závazná pravidla po omezování nadměrných odměn v tomto sektoru. Ministři financí EU se již ve středu shodli, že odměňování manažerů především ve finančních institucích musí být regulováno.
Ekonomika eurozóny ve druhém čtvrtletí klesla pouze o 0,1 procenta proti předchozím třem měsícům, kdy se propadla o rekordních 2,5 procenta. Prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet dnes uvedl, že ekonomika eurozóny se zřejmě stabilizuje po předchozím prudkém poklesu a čeká ji velmi pozvolné oživení. Banka rovněž zlepšila odhad vývoje ekonomiky eurozóny pro letošní i příští rok.
Dnešní aktualizovaná prognóza Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) předpověděla, že eurozóna se v tomto čtvrtletí vrátí k růstu. Všeobecně však převládají obavy z toho, co se stane, až vlády a centrální banky přestanou ekonomikám poskytovat podporu v podobě zvýšených výdajů a rekordně nízkých úroků.