Města chtějí větší podíl na daních a lepší čerpání dotací z EU

04.09.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Liberec 4. září (ČTK) - Větší podíl na sdílených daních, lepší čerpání evropských dotací a zrušení poslaneckého rozdělování části státního rozpočtu, to jsou hlavní požadavky, které vyplynuly z dnešního jednání Komory statutárních měst v Liberci. Podle primátorů je to cesta, jak pomoci městům a obcím ušetřit peníze a zabránit propouštění, které by omezování investic a služeb kvůli nižším daňovým příjmů zákonitě přineslo. Nároky na státní rozpočet by přitom byly minimální, řekl dnes novinářům předseda komory a kladenský primátor Dan Jiránek (ODS)

Ještě na začátku letošního roku odhady počítaly se zhruba desetiprocentním propadem daňových příjmů. "S tím se většinou města a obce dokážou díky rezervám vyrovnat," řekl Jiránek. Podle posledních informací však bude podle něj propad v příjmech zřejmě dvojnásobný. "Příjmy z daní právnických osob klesly do srpna o 36 procent, nižší je výběr i v dalších daních, celkově tak čekáme propad daňových příjmů zhruba o 20 procent," vysvětlil Jiránek. Tak velký propad příjmů už podle něj nemohou města a obce kompenzovat bez drastických úspor na investicích a službách.

Ve městech tak hrozí omezování investic jen na ty nezbytně nutné nebo spolufinancované z dotací, omezování úklidu nebo omezení údržby veřejné zeleně. To s sebou přinese propouštění nejen na úřadech, ale i ve firmách, které služby zajišťují. "Příští rok bude zřejmě ještě horší, protože i když se ekonomická situace začne zlepšovat, my to v příjmech poznáme až v dalším roce," vysvětlil Jiránek. Jako nejstabilnější se podle něj jeví příjmy z DPH. "Z každé naší investiční akce jde státu 19 procent, chceme aby se větší část těch peněz vrátila zpět," řekl Jiránek. Naopak podle něj primátoři rozhodně nesouhlasí se zvyšováním daně z nemovitosti nebo spotřební daně u pohonných hmot.

Další cestou, jak ušetřit peníze z městských a obecních rozpočtů, je lepší čerpání peněz z evropských fondů. V současné době musí města a obce akce nejprve finančně zajistit z vlastních zdrojů a teprve pak na ně zpětně dostanou peníze z evropských fondů. To ale v řadě případů znamená se zadlužit a každá investice se tak kvůli úrokům prodražuje. "V evropských fondech jsou přitom peníze k dispozici a my chceme, aby bylo možné je čerpat průběžně nebo dokonce zálohově," řekl předseda Svazu měst a obcí České republiky europoslanec Oldřich Vlasák. Dodal, že Evropská komise tomu nebrání a změna čerpání tak záleží jen na České republice.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK