Brown vyzval skupinu G20 k pokračování v podpoře ekonomiky

05.09.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Londýn 5. září (ČTK) - Představitelé skupiny předních průmyslových a rozvíjejících se zemí G20 by se měli zavázat, že budou pokračovat ve snaze o podporu světové ekonomiky, která se nyní nachází v kritickém bodě. Uvedl to podle agentury AP britský premiér Gordon Brown na začátku dnešních rozhovorů ministrů financí a šéfů centrálních bank G20.

V poslední době se objevují známky hospodářského oživení, Brown však varoval před "uspokojením či přílišnou důvěrou". Upozornil rovněž na nezbytnost spolupráce při dalších krocích.

Výkonný ředitel MMF Dominique Strauss-Kahn již v pátek uvedl, že světová ekonomika se sice začíná dostávat z hlubokého útlumu, ale oživení bude pomalé a předčasné stažení stimulačních opatření by ho mohlo narušit.

Skupina G20 dnes podle agentury Reuters pravděpodobně přislíbí, že ponechá v platnosti mimořádná opatření na podporu ekonomiky, dokud nebude mít jistotu, že nastalo hospodářské oživení. Současně se pokusí ujistit finanční trhy, že má odpovídající plány pro ukončení těchto opatření, jakmile k tomu nastane správný čas. Evropské země se na schůzce chtějí zabývat také regulací odměn ve finančním sektoru.

Vedoucí představitelé Německa, Británie a Francie již tento týden varovali, že světová hospodářská krize ještě neskončila a nezaměstnanost v příštích měsících poroste. Upozornili, že zatím neexistuje žádná alternativa k zachování mimořádných stimulačních opatření, je však zapotřebí připravit plány na jejich koordinované ukončení.

Bankovní sektor by se podle těchto představitelů neměl vrátit k dřívějšímu stylu podnikání. Banky by měly držet na uzdě rizika a skupina G20 by měla zavést závazná pravidla po omezování nadměrných odměn v tomto sektoru. Ministři financí EU se již ve středu shodli, že odměňování manažerů především ve finančních institucích musí být regulováno.

Aktualizovaná prognóza Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) tento týden předpověděla, že eurozóna se v tomto čtvrtletí vrátí k růstu. Všeobecně však převládají obavy z toho, co se stane, až vlády a centrální banky přestanou ekonomikám poskytovat podporu v podobě zvýšených výdajů a rekordně nízkých úroků.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK