Dotace pro zemědělce v zemích, které do unie vstoupily až po roce 2004, jsou stále nižší než pro jejich kolegy ze starých členských zemí. K narovnání výše základních dotací by mělo dojít po roce 2013, tuzemské zemědělské organizace však upozorňují, že ani po tomto datu nebudou dotovány tak štědře jako jejich kolegové ze západu Evropy.
Zatímco ODS chce podporovat rodinné farmy a usilovat o narovnání práv vlastníků a nájemců půdy, pro ČSSD, KSČM i KDU-ČSL je důležitá potravinová soběstačnost České republiky.
Sociální demokraté slibují, že v případě svého úspěchu ve volbách zajistí českým zemědělcům maximální možné dorovnání přímých plateb jako kompenzaci zatím nerovných podmínek nynější zemědělské politiky v rámci EU. Chtějí také podporovat zaměstnanost na venkově, místní tradice a spolkový život. "Nedopustíme privatizaci státních podniků Lesy ČR či privatizaci jednotlivých povodí," uvádí dále v souladu se svým dlouhodobým postojem socialisté.
"Chceme udržet lidi na venkově, proto podporujeme mladé zemědělce. Výplata dotací bude podmíněna dodržováním odpovědného přístupu k životnímu prostředí," píše ve svém předvolebním programu ODS. V souladu se svými liberálními postoji občanští demokraté požadují odstranění všech nadbytečných povinností ohrožujících české i evropské zemědělství v porovnání se světem.
"Chránit národní rozměr zemědělství, obnovit převahu vývozu zemědělských a potravinářských výrobků nad jejich nezbytným dovozem, zajistit nezbytnou potravinovou bezpečnost, poskytnout dlouhodobou podporu klíčovému odvětví - chovu skotu a mléčné produkci," plánuje KSČM, která v programu klade velký zřetel na ekologické hledisko i podporu života na venkově. V době krize chtějí komunisté zemědělcům dočasně prominout platby sociálního a zdravotního pojištění, či zavést krátkodobý odkup pohledávek vůči nim.
"Zásadní změny chceme vnést do hospodaření v lesích. Devastace lesních ploch pro momentální zisk musí být odrazujícím způsobem postihována," stojí mimo jiné v programu nově vzniklé strany TOP 09. Pro nový ke konzervativním hodnotám se hlásící subjekt je důležitý zejména trvale udržitelný rozvoj venkova. "Za nejcennější hodnotu prostředí pro život považujeme pestrou přírodu a kulturní krajinu utvářenou po staletí prací našich předků," uvádí se v programu strany.
Křesťanští demokraté voličům slibují, že se zasadí o zpracování nové koncepce zemědělství ČR, která s ohledem na potravinovou bezpečnost země stanoví rozsah výroby základních druhů potravin i toho, jak jej dosáhnout. Zemědělství a venkovu věnují lidovci v programu poměrně významnou část.
"Zasadíme se o to, aby rozhodovací procesy při prodeji státní půdy byly transparentní s cílem ukončit prodej státní půdy do skončení přechodného období," uvádí. KDU-ČSL je také pro podporu tradičních domácích oborů jako je vinařství, chmelařství či rybníkářství.
Podle srpnového průzkumu agentury STEM by volby do Poslanecké sněmovny vyhrála ČSSD se ziskem 29 procent hlasů. Druhá ODS by jich dostala 24,1 procenta. Průzkum podle STEM také potvrdil vstup nové strany TOP 09 mezi kandidáty na zisk mandátů - stranu by volilo 6,8 procenta lidí. Kromě ČSSD, ODS a TOP 09 by se dostaly do sněmovny KSČM a KDU-ČSL. Komunisté by skončili třetí s 11,2 procenta a lidovci pátí s 5,7 procenta hlasů.
Volby, dosud plánované na 9. a 10. října, ohrozil v úterý Ústavní soud, který rozhodl o odložení vykonatelnosti rozhodnutí prezidenta o vyhlášení předčasných voleb kvůli ústavní stížnosti jednoho z poslanců. Ve středu ústavní soudci oznámili, že stížnost samotnou projednají veřejně 10. září.