Krize začala polevovat, nezaměstnanost roste

06.09.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 6. září (ČTK) - Globální hospodářská recese začala v posledních měsících polevovat, nezaměstnanost však ve většině předních ekonomik nadále pokračuje v růstu. Navíc panují obavy z toho, co se stane, až vlády a centrální banky přestanou ekonomikám poskytovat podporu v podobě zvýšených výdajů a rekordně nízkých úroků.

Naděje na globální oživení přinesly v minulých týdnech údaje o výkonu hlavních ekonomik světa za druhé čtvrtletí. Ty mluvily o výrazném zpomalení ekonomického poklesu v USA, zrychlení růstu v Číně, konci recese v Japonsku a návratu k mezičtvrtletnímu růstu ve dvou největších ekonomikách eurozóny - Německu a Francii.

V celé eurozóně pokles ekonomiky ve druhém čtvrtletí zpomalil na 0,1 procenta z rekordních 2,5 procenta v předchozích třech měsících. Hrubý domácí produkt Spojených států se ve druhém čtvrtletí mezičtvrtletně snížil o 0,3 procenta po předchozím propadu o 6,1 procenta.

Americké hospodářství tak poprvé od začátku záznamů v roce 1947 klesalo čtyři čtvrtletí za sebou. Mnozí analytici však věří, že největší ekonomika světa se ve třetím čtvrtletí vrátí k růstu.

Navzdory známkám oživení se však nadále zhoršuje situace na trhu práce. Míra nezaměstnanosti v USA se v srpnu vyšplhala na 26leté minimum 9,7 procenta. Americká ekonomika tak od začátku hospodářské recese v prosinci 2007 přišla o 6,9 milionu pracovních míst.

V eurozóně nezaměstnanost v červenci vzrostla na 9,5 procenta z červnových 9,4 procenta a v celé Evropské unii pak na devět procent z předchozích 8,9 procenta. V eurozóně je tak počet lidí bez práce nejvyšší od května 1999 a v EU od května 2005.

Vysoká nezaměstnanost má negativní dopad na spotřebitelskou důvěru a snižuje výdaje domácností. Ty jsou přitom významnou složkou ekonomické aktivity. V současnosti tlačí poptávku domácností vzhůru vládní opatření na podporu ekonomiky, jako je například šrotovné.

Jedním z důsledků hospodářského útlumu je rovněž tlak na pokles spotřebitelských cen. V eurozóně ceny v srpnu meziročně klesly o 0,2 procenta, takže se tento blok nacházel již třetí měsíc v deflaci. Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v červenci meziročně snížily o 2,1 procenta, tedy nejprudším tempem od roku 1950.

Výkonný ředitel Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn tento týden uvedl, že světová ekonomika se sice začíná dostávat z hlubokého útlumu, ale oživení bude pomalé a předčasné stažení stimulačních opatření by ho mohlo narušit.

MMF podle dokumentů získaných agenturou Reuters zlepšil odhad vývoje světové ekonomiky pro letošní i příští rok. Fond letos počítá s poklesem ekonomiky o 1,3 procenta namísto dříve předpokládaných 1,4 procenta. Odhad růstu pro příští rok MMF zlepšil na 2,9 procenta z předchozích 2,5 procenta.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) tento týden uvedla, že globální recese zřejmě právě končí a již v tomto čtvrtletí by se Spojené státy, země eurozóny i skupina G7 jako celek měly navrátit k hospodářskému růstu. Politici jsou však zatím s vyhlášením vítězství nad krizí opatrní.

Finanční představitelé skupiny předních průmyslových a rozvíjejících se zemí G20 o víkendu přislíbili, že ponechají v platnosti mimořádná opatření na podporu ekonomiky, dokud nebudou mít jistotu, že nastalo hospodářské oživení. Přislíbili rovněž, že připraví odpovídající plány pro ukončení opatření na podporu ekonomiky, jakmile k tomu nastane správný čas.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK