Dodávky slunečních kolektorů na český trh loni meziročně vzrostly o rekordních 40 procent na zhruba 34,5 tisíc metrů čtverečních. Zhruba tři čtvrtiny z toho tvoří takzvané ploché kolektory, které jsou levnější.
"Ceny plochých kolektorů jsou oproti vakuovým trubicovým kolektorům nabízejícím vyšší účinnost zhruba třetinové. Asi proto jim zákazníci dávají přednost," řekl ČTK Petr Palkoska ze společnosti Viessmann, výrobce tepelné techniky.
O solární systémy umožňující přitápění je podle René Falty ze společnosti Solar Power, dovozce kolektorů z Německa a Rakouska, v tuzemsku menší zájem. "Tyto kolektory jsou o polovinu dražší než systémy, které slouží jen k ohřevu vody. V zimě, kdy je potřeba topit největší, je navíc méně slunečního svitu," řekl.
"Pro lidi je při nákupu velkou motivací státní dotace, 55.000 korun na ohřev vody a 80.000 korun na systém přitápění, " řekl obchodně technický zástupce společnosti Envi Vladimír Matajs. Z celkové plochy instalované v loňském roce byly dvě pětiny vybudovány s podporou Státního fondu životního prostředí.
"Celkový počet firem, které se zabývají solární tepelnou energií se pohybuje okolo tisícovky. Kolektory nabízejí specializované firmy, běžné firmy topenářské i dodavatelé střešního materiálu," uvádí studie MPO. V loňském roce navíc MPO zaznamenalo prudký nárůst nabídky kolektorů v internetových obchodech. Solární systémy dnes nabízejí také hobbymarkety.
V posledních třech letech významně narostl počet dovozců kolektorů. "Od poloviny roku 2007 se na trhu objevuje nový fenomén, a to rostoucí počet obchodních firem dovážejících čínské vakuové trubicové kolektory," píše se v zprávě MPO.
Z údajů Evropské federace solárně termického průmyslu (ESTIF), která publikuje statistiky za evropskou sedmadvacítku a Švýcarsko, vyplývá, že největší podíl v instalované ploše slunečních kolektorů drží s 44 procenty Německo. Pětice zemí, Německo, Řecko, Francie, Itálie a Španělsko, dohromady představují 84 procent z celkové plochy v zemích EU a ve Švýcarsku.
Instalovaná plocha v sousedním Rakousku je téměř 20krát vyšší než v Česku. Přepočteno na jednoho obyvatele stojí Rakousko v počtu instalovaných ploch v čele zemí EU včetně Švýcarska. Následují jej Německo a Řecko.
Zhruba osmkrát lidnatější Německo má více než 67krát více instalovaných ploch. Stejně lidnaté Maďarsko disponuje plochou slunečních kolektorů více než 6,5 krát menší než Česko. Zhruba dvoumilionové Slovinsko má naopak jen o 17 procent méně ploch kolektorů než ČR.
V celé Evropské unii včetně Švýcarska se plocha slunečních kolektorů mezi lety 2006 až 2008 zvětšila téměř o 30 procent.