Dostavbu jaderné elektrárny Temelín a modernizaci Dukovan zmiňují ve svém programu ČSSD, KDU-ČSL, KSČM i ODS. "Jadernou energii pokládáme za bezpečnou jak ze strategického hlediska - zásoby uranu jsou na rozdíl od ropy a zemního plynu v politicky stabilních oblastech světa, a to s minimálními cenovými výkyvy - tak i z hlediska spolehlivosti. Považujeme ji i za ekologickou a za levnou na jednotku vyrobené energie," píše například v programu KDU-ČSL. ODS chce zvážit další těžbu uranové rudy v České republice.
Rozvoj obnovitelných zdrojů energie ve svých programech zmiňují ČSSD, KDU-ČSL a KSČM. ČSSD chce obcím zajistit prostředky na kofinancování zelených energetických projektů. Program Zelená úsporám určený ke snížení energetické náročnosti bydlení chtějí sociální demokraté doplnit o "metody, které nekladou nároky na vlastní zdroje občanů". KDU-ČSL klade důraz na využití komunálního odpadu a biomasy, přičemž chce u alternativních zdrojů posuzovat celkovou energetickou náročnost.
Naopak otázka zemního plynu strany částečně rozděluje. Zatímco KDU-ČSL jej považuje za palivo "poslední volby", prosazuje ČSSD "rozumnou výstavbu" paroplynových elektráren. ODS se plynu věnuje hlavně z hlediska bezpečnosti dodávek. Prosazuje proto co nejrychlejší výstavbu plynovodu Gazela z Německa a zpřísnění povinnosti dodavatelů garantovat dodávky v době krize.
Dvě největší strany se vyslovují i k otázce dalšího využití hnědého uhlí. Podle ODS by se uhlí nadále mělo využívat hlavně pro potřeby teplárenství. ČSSD konstatuje vyčerpávání zásob uhlí v rámci ekologických limitů a dodává, že její postoj se může změnit jen v případě kladného výsledku krajského referenda. Komunisté chtějí bez větších podrobností snižovat podíl fosilních paliv.
V oblasti regulace se strany zásadně rozcházejí. Zatímco ODS chce "zachovat liberální prostředí v energetice" a podpořit fungování energetické burzy, prosazuje ČSSD větší regulaci při stanovení současných cen energií. Ceny elektřiny by podle sociálních demokratů měly být stanovovány čtvrtletně. Křesťanští demokraté chtějí zvlášť řešit problém nízkopříjmových sociálních vrstev se zásobováním energií v nastávajících desetiletích.
ČSSD a KSČM propojují otázku energetiky s privatizací. Sociální demokraté chtějí, aby si stát zachoval kontrolu nad elektrárenskou společností ČEZ a odmítají privatizaci státních podniků ČEPS, Mero nebo Čepro.
Strany se také vyjadřují k nakládání se ziskem polostátní společnosti ČEZ. ČSSD by z jejich výnosů financovala 13. důchod, ODS pak nákup monitorů spotřeby elektřiny pro každou domácnost. TOP O9 navrhuje odprodej akcií ČEZ, přičemž peníze by posloužily jako vstupní investice do nového systému financování důchodů.