ODS a TOP 09 nevylučují zrušení ministerstva pro místní rozvoj

08.09.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 8. září (ČTK) - Další existence ministerstva pro místní rozvoj (MMR) je nejistá. Zatímco ČSSD, KSČM a KDU-ČSL se postavily za zachování resortu, ODS a TOP 09 nevylučují jeho zrušení. Vyplývá to z ankety ČTK mezi politickými stranami, jejichž zástupci by se podle posledních průzkumů dostali v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny. MMR zastřešuje například získávání dotací z evropských fondů, určuje i bytovou politiku.

Zrušení ministerstva je podle mluvčího občanských demokratů Martina Kupky jednou z cest, jak zeštíhlit státní administrativu. Dohled nad získáváním peněz z Bruselu by prý mohl zčásti přejít na Úřad vlády k ministrovi pro evropské záležitosti, další část by mohla případně převzít nově založená agentura. Bytovou politiku by mohlo pokrýt ministerstvo práce a sociálních věcí, Státní fond rozvoje bydlení by převzalo ministerstvo financí.

Na resort financí by podle Kupky také přešla starost o veřejné dražby, veřejné zakázky by hlídal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nebo ministerstvo vnitra, pod které by patřilo také územní plánování a stavební řád. Regionálním rozvojem by ODS pověřila ministerstvo zemědělství, kompetencemi v cestovním ruchu agenturu CzechTourism. Ta by patřila pod Úřad vlády nebo pod ministerstvo kultury.

Pro zrušení MMR se vyslovila také TOP 09. "Navrhujeme zrušení ministerstva pro místní rozvoj a převedení jeho agendy na jiná ministerstva," řekl ČTK lídr strany Miroslav Kalousek. Část kompetencí MMR by se podle něj mohla přesunout na ministerstvo zemědělství. Zastřešení čerpání bruselských dotací by mohlo připadnout například ministerstvu financí, doplnil.

Zcela opačný postoj zaujali sociální demokraté. Bývalý ministr místního rozvoje za ČSSD a současný hejtman Pardubického kraje za ČSSD Radko Martínek chce resort nejen zachovat, ale dokonce rozšířit. "Kraje, města a obce potřebují jednoho partnera ve vládě. Proto ČSSD naopak prosazuje posílení pravomocí MMR o civilněsprávní úsek ministerstva vnitra a o odbor územních rozpočtů z ministerstva financí," řekl ČTK.

Předseda lidovců a bývalý ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda považuje návrhy na zrušení resortu místního rozvoje za "populistické gesto". Role MMR je totiž podle něj zvláště v čerpání evropských dotací nezastupitelná. "Bylo by krajně nezodpovědné převádět agendu evropských fondů z MMR na jiný úřad v průběhu právě probíhajícího rozpočtového cyklu EU," uvedl. Stejně významné je podle něj zachování resortu kvůli stále ještě pokračující deregulaci nájemného.

Ministerstva se zastal i jeho stínový šéf za KSČM František Beneš. Úřad prý shromáždil řadu odborníků. "Z toho důvodu považuji kritizovaný záměr dokonce i za vyjádření nátlaku na ministerské úředníky, aby místo odbornosti poslušně akceptovali záměry liberálních politiků, ať už jde o bydlení nebo činnost stavebních úřadů," uvedl Beneš. Záměr na zrušení MMR prý může souviset i s plánem na prodej sídla úřadu na pražském Staroměstském náměstí.

Kromě evropských fondů a bytové politiky má MMR na starosti také územní plánování a stavební řád, regionální politiku, veřejné zakázky, veřejné dražby, pohřebnictví a cestovní ruch.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK