...naděje na oživení a přiměly investory přesouvat peníze do rizikovějších měn.
Dolar klesl také na nejnižší úroveň za sedm měsíců vůči jenu a za rok k novozélandskému dolaru <NZD=> po zprávě, že čínská průmyslová výroba v srpnu rostla nejrychlejším tempem za 12 měsíců. Výsledek mírně překonal očekávání a ukázal, že země je na dobré cestě ke zotavení [ID:nPEK370851].
Dealeři uvedli, že tlak na prodej dolaru byl velmi silný už ve čtvrtek kvůli lepším ekonomickým údajům a firemním výsledkům ve Spojených státech, tedy ještě předtím, než chuť riskovat dále přiživily údaje z Číny.
Dolarový index v pátek klesl až na 76,511 bodu, nejnižší úroveň od loňského září. V 9:30 oslaboval o 0,3 procenta na 76,60 bodu <.DXY>.
Euro rostlo o 0,2 procenta na 1,4605 dolaru <EUR=> poté, co vystoupalo až na 1,4627, nejvyšší úroveň od prosince. Vůči japonské měně dolar ztrácel 0,9 procenta na 90,90 jenu <JPY=>, když předtím sklouzl na sedmiměsíční dno 90,79.
"Finanční trhy celkově zůstávají v klidu (s ohledem na současnou slabost dolaru), když jsou silnější akcie a tento týden byla solidní poptávka po aukcích amerických dluhopisů," řekl Kosuke Hanao, šéf prodeje dluhopisových produktů v HSBC.
Dodal, že hráči na trhu oslabování dolaru pravděpodobně vstřebají, dokud bude mít postupný charakter, ale že panují obavy, jak hluboko dolar klesne.
[TOKIO/Reuters/Finance.cz]