Setuza se zbavila dalšího majetku, z peněz hradí závazky

11.09.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ústí nad Labem 11. září (ČTK) - Valná hromada ústecké Setuzy schválila prodej dalšího majetku firmy v hodnotě 741 milionů korun. Celkem už se společnost zbavila majetku za více než tři miliardy korun, použila je na úhradu svých dlouhodobých závazků a původně se chtěla vyhnout exekuci.

Akcionáři se na valné hromadě sešli po více než dvou letech. Schváleny dnes byly i účetní závěrky za roky 2007 a 2008 a návrhy na vypořádání hospodářských výsledků. Loňský zisk téměř 347 milionů korun půjde na úhradu ztrát z minulých let. Předloni ztráta podniku dosáhla 1,85 miliardy korun.

Restrukturalizaci a prodej jiného majetku za více než 2,4 miliardy korun schválila právě už valná hromada před dvěma lety. V minulosti prodané budovy si Setuza pronajala, odprodané stroje si znovu pořídila na leasing. Nemovitosti za 1,14 miliardy korun získala společnost Setuza Development. Mezi lety 2007 až 2009 prodala firma i ochranné známky k jednotlivým produktům, průmyslové vzory, budovy, pozemky know-how a vybrané zásoby.

V současnosti Setuza už nevyrábí, stále ale vlastní značný majetek. Má například výrobnu Fame v Mydlovarech, lisovnu v Hracholuskách na Prachaticku, skladovací areál v Lovosicích, rekreační zařízení v Jiřetíně pod Jedlovou a další drobné stavby. Všech se chce postupně zbavit, a řešit tak svou finanční situaci. Vlastní kapitál firmy na konci loňska dosáhl záporné hodnoty přes 650 milionů korun, podle představenstva je letos jeho řešení hlavním úkolem firmy. Loňské výnosy Setuzy klesly z předloňských 15 miliard na 3,726 miliardy Kč.

Na konci loňského roku přešla výroba a téměř všichni zaměstnanci Setuzy do firem STZ, Oleochem, Oleofin a Spolpharma ovládaných skupinou Via Chem. Do STZ a Oleofinu přešlo 550 lidí. Další produkci společnosti zajišťují nově firmy Oleochem a Spolpharma, do které přešlo zhruba 200 lidí.

Setuza zaměstnávala přibližně 1000 lidí, nyní jich je jen několik. Byla největším výrobcem surovin pro bionaftu v zemi. Setuza vyráběla i rostlinné oleje, prací prostředky, mýdla a kosmetické produkty. Firmy, na něž přešla výroba z bývalé Setuzy, ovládá společnost Via Chem Group, některé prostřednictvím ústeckého Spolku pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie), jehož je většinovým vlastníkem.

Většinovým akcionářem Setuzy je společnost Český olej, která v ní drží 90,7 procenta akcí. Firmu Český olej vlastní přes Chapelco společnost Campaspol Holding, jejímž jediným vlastníkem byla do předloňského prosince společnost Via Chem Group. Svůj podíl prodala, stoprocentním vlastníkem společnosti Campaspol Holding se stal Jozef Kaán, který ovšem záhy prodal 65procentní podíl v této firmě podnikatelům Petru Lískovi a Ladislavu Žákovi.

Všechny tyto i další firmy a podnikatelé učinili v létě jako oprávněné osoby figurující v řetězci většinových vlastníků povinnou nabídku převzetí všech akcií Setuzy. Za akcii v nominální hodnotě 1000 korun nabízejí 388 korun.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK