Čína označila rozhodnutí Bílého domu z pátečního večera za protekcionistický krok, který porušuje pravidla světového obchodu. Čínské ministerstvo obchodu reagovalo zprávou, že má právo zavést odpovídající opatření.
V samotných Spojených státech ale mají vysoká cla na dovoz levných čínských pneumatik uchlácholit odboráře. Ty Obama potřebuje, aby prosadil rozsáhlou reformu zdravotního systému.
Obamovi doporučila zavedení tarifů americká federální komise pro zahraniční obchod. Navrhla cla 55 procent pro první rok, 45 pro druhý a 35 procent pro třetí. Obama to zmírnil na 35, 30 a 25 procent ve stejných časových intervalech. Jde o mimořádné clo k nynější sazbě čtyř procent a bude platit od 26. září.
O clo požádal odborový svaz United Steelworkers, který mnohé zaměstnance v amerických továrnách na pneumatiky zastupuje. Podle svazu vzrostl dovoz z Číny trojnásobně. V roce 2004 to bylo 15 milionů a v roce 2008 již 46 milionů pneumatik. V amerických závodech tak přišlo o práci přes 5000 lidí.
USA rozhodly o mimořádném a citlivém clu v době příprav na ekonomický summit skupiny G20, který se uskuteční 24. a 25. září v Pittsburghu. Čína bude mít na setkání silné zastoupení a od Spojených států se očekává, že podpoří volný mezinárodní obchod bez bariér.
Mnozí ze světových lídrů, které bude Obama hostit, se již dříve vyjádřilo kriticky o zemích, které ochraňují svá klíčová odvětví. Silně proti protekcionismu se vyjadřoval i sám Obama. Vládní hlasy ze zahraničí naznačují, že se USA stavějí tvrdě proti protekcionismu pouze tehdy, když neohrožuje jejich vlastní ekonomiku, napsala agentura AP.