"Situace se zlepšila především díky bezprecedentnímu objemu finančních prostředků, které do ekonomiky napumpovaly centrální banky a vlády. Slabé hospodářství si však nadále bude vybírat oběti na trhu práce a ve veřejných financích," řekl novinářům eurokomisař pro hospodářské a měnové otázky Joaquín Almunia.
Evropská komise čeká, že HDP Evropské unie i eurozóny vzroste ve třetím čtvrtletí letošního roku shodně o 0,2 procenta ve srovnání s předchozím čtvrtletím a ve čtvrtém čtvrtletí o 0,1 procenta. Meziroční propad ekonomiky EU i eurozóny za celý rok 2009 bude nicméně činit čtyři procenta, což komise předpovídala již ve své jarní prognóze.
Česko může těšit to, že mezi nejrychleji rostoucími ekonomikami budou hned dva z jeho sousedních států. V případě Německa se však nejspíš projeví obrovský objem peněz, který tamní vláda na záchranu hospodářství vydala. Ve 3. čtvrtletí komise očekává, že německý HDP vzroste mezičtvrtletně o 0,7 procenta. V posledním čtvrtletí však již toto tempo značně oslabí na 0,1 procenta a za celý letošní rok se ve srovnání s rokem 2008 německé hospodářství propadne o 5,1 procenta, přičemž na jaře EK čekala propad o 5,4 procenta.
Pozici jedné z "nejzdravějších" ekonomik v EU nyní naopak potvrzuje Polsko. Ještě na jaře Brusel očekával, že za celý rok se polské hospodářství propadne o 1,4 procenta, nyní však svůj odhad opravil a čeká jednoprocentní růst. Polská ekonomika tak bude zřejmě jedinou ze sedmi největších ekonomik unie (Německo, Španělsko, Francie, Itálie, Nizozemsko, Polsko a Velká Británie), která letos poroste i ve srovnání s předchozím rokem.
S pomalým oživováním unijního hospodářství je nicméně spojen i opětovný růst spotřebitelských cen. Zatímco ceny v posledních měsících především v eurozóně spíše klesaly, tento trend by se měl postupně otočit. Za celý letošního rok by inflace v eurozóně měla činit 0,4 procenta, přičemž ceny by měly růst až v posledních třech měsících roku. V celé evropské sedmadvacítce má inflace činit 0,9 procenta.