Sarkozy navrhuje světu přejít na měření ekonomiky "štěstím"

15.09.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Paříž 15. září (ČTK) - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy vyzval v pondělí ostatní země světa k tomu, aby v národních účtech nahradily tradiční měření výkonu ekonomiky pomocí hrubého domácího produktu alternativními ukazateli štěstí, spokojenosti a udržitelnosti. Jedním z důsledků takové změny by zřejmě bylo, že Francie by si tím výrazně polepšila vůči Spojeným státům, za nimiž v tradičním měření ekonomiky dlouhodobě silně pokulhává, uvedl dnes britský list Financial Times.

Sarkozy již loni sestavil komisi ekonomů vedenou protitržně zaměřeným nositelem Nobelovy ceny Josephem Stiglitzem, aby vypracovala návrhy na nové metody měření hospodářské produkce. Ty by odrážely například subjektivní pocity štěstí, zajištěnosti a spokojenosti nebo udržitelnosti z hlediska přírodních zdrojů. Zahrnovaly by i dosud nezaznamenávanou aktivitu, například péči o děti a domácnost, zatímco například produkce finančního sektoru by část dosavadní váhy ztratila.

Sarkozy využil k prezentaci návrhů komise dne výročí pádu americké banky Lehman Brothers, který eskaloval finanční krizi, aby poukázal na to, že přebujelý finanční sektor nemusí být ničím pozitivním. Sarkozy prohlásil, že svět kvůli zahledění na HDP uvázl v "kultu čísel" a "kultu trhu". Dodal, že domácí statistický úřad INSEE již začne nové indikátory zahrnovat do svých čísel.

Zahrnutí subjektivních ukazatelů do francouzských ekonomických účtů by podle autorů zprávy Sarkozyho komise Stiglitze a Jean-Paula Fitoussiho mohlo snížit rozdíl mezi HDP na hlavu Francie a USA o nejméně polovinu. Nyní je americký HDP o 14 procent vyšší než francouzský. Francouzům by v alternativním hodnocení mohlo pomoci to, že mají nákladný sociální systém, všeobecnou zdravotní péči, dlouhé prázdniny a, jak jednou ironicky poznamenal britský magazín The Economist, "dostatek teplých baget".

Sarkozyho politickým cílem v prezidentském úřadě bylo zvýšit průměrný francouzský ekonomický růst o jeden procentní bod. Henri Guaino, který Sarkozymu píše projevy a podle britského listu na komisi ekonomů vyvíjel "inspirativní" vliv, poznamenal: "Tím jsme z toho našli polovinu."

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK