SOUHRN-ČSSD zavrhla předčasné volby, Fischer žádá úspory

15.09.2009 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

* Volby budou zřejmě až v řádném termínu v červnu...

...2010

* Názorový obrat v ČSSD zablokoval rozpuštění Sněmovny

* Premiér Fischer podmiňuje své setrvání dohodou na úsporách

Překvapivý názorový obrat v ČSSD v úterý poslal k ledu snahy o rozpuštění Poslanecké sněmovny a vyhlášení předčasných voleb na začátek listopadu. Období politické nestability se tak zřejmě protáhne až do řádného volebního termínu v červnu příštího roku.

Tím se strmě zvýšila váha úřednického kabinetu premiéra Jana Fischera, který měl podle původních plánů politických stran jen formálně dokončit české předsednictví v Evropské unii a překlenout několik málo měsíců do předčasných voleb.

Místo běžné udržovací administrativy leží na nepolitických ministrech jednání o nepopulárních úsporných opatřeních, která by snížila schodek rozpočtu v příštím roce nejméně o 70 miliard korun, včetně růstu některých daní.

ČSSD v úterý dopoledne šokovala oznámením, že nepodpoří rozpuštění Poslanecké sněmovny navzdory předchozí dohodě politiků, jež měla zajistit konání předčasných voleb na začátku listopadu. Ještě v pátek hlasovala pro novelu Ústavy, umožňující rozpuštění dolní komory a vyhlášení předčasných voleb.

Sociální demokracie zdůvodnila názorový obrat obavami, že by se mohla opakovat situace z minulého týdne, kdy Ústavní soud zrušil jednorázový zákon o rozpuštění Sněmovny, a zamezil tak konání voleb v původně plánovaném termínu 9. a 10.října.

"Rozhodli jsme se eliminovat právní rizika o zpochybnění voleb a nepodpořit rozpuštění Poslanecké sněmovny," uvedla ČSSD.

"Přípustnost této varianty, to znamená zneplatnění rozpuštění Poslanecké sněmovny nebo dokonce zrušení a anulování již proběhlých voleb, je pro ČSSD nepřijatelná. Takovéto riziko nemůže žádná odpovědná politická strana připustit."

Právě kvůli výtkám Ústavního soudu nicméně parlament nahradil jednorázovou novelu Ústavy o zkrácení volebního období obecným zákonem, podle něhož se dolní komora může rozpustit třípětinovou většinou.

Rozpuštění sněmovny nepodpořili kromě sociálních demokratů ani KSČM, Strana zelených či většina nezařazených poslanců, a návrh se tak ani nedostal na program schůze dolní komory.

Naopak občanští demokraté, TOP 09 a většina lidovců chtěla Sněmovnu rozpustit.

Předseda ODS Mirek Topolánek na protest rezignoval na poslanecký mandát.

ROZPOČET BY MOHL PROJÍT SNÁZE

Odložení voleb však může také napomoci dohodě o úspornějším rozpočtu a odvrácení rizika rozpočtového provizoria, uvedli analytici a obchodníci na finančních trzích.

Zpráva tak pomohla koruně ke zpevnění na dosah letošního maxima nedaleko hranice 25,300 za euro <EURCZK=>, spolu s příznivým regionálním sentimentem.

"Odklad voleb má, možná trochu paradoxně, více pozitiv než negativ. Klíčovým bodem je nyní schválení návrhu státního rozpočtu na příští rok. Nyní na to má Poslanecká sněmovna více prostoru, než kdyby byly volby na podzim," řekl hlavní ekonom Patrie Finance David Marek.

Marek dodal, že se o dalších několik měsíců odloží střednědobá a dlouhodobá opatření, jež by vedla k trvalejšímu zkrocení deficitu veřejných financí.

Premiér Fischer řekl, že bude od poslanců požadovat pro stávající vládu obnovený mandát vzhledem k podstatnému prodloužení jejího funkčního období proti původnímu plánu.

Setrvání ve funkci rovněž podmínil dohodou na úsporách, jež by kabinetu umožnila srazit schodek v příštím roce hluboko pod 230 miliard korun, s nimiž počítá aktuální návrh rozpočtu.

"Pokud by výsledkem politických jednání bylo rozhodnutí, že odpovědnost za správu státu ponese i nadále vláda pod mým vedením, považuji za nezbytné, aby mi byl v této věci obnoven mandát," řekl Fischer novinářům.

"Za nutnou podmínku pro takový krok pak považuji dohodu o přijetí nutných úsporných opatření, a to tak, aby rozpočet na příští rok respektoval závazek současné vlády a deficit nepřekročil 170 miliard korun, tedy zhruba 5 procent hrubého domácího produktu."

O úsporných návrzích ministra financí Eduarda Janoty bude kabinet jednat ve středu.

Předsedové ODS a ČSSD, Mirek Topolánek a Jiří Paroubek by se měli sejít na jednání u prezidenta Václava Klause, uvedl ve zprávě Hrad.

[PRAHA/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK