Harmonizované indexy spotřebitelských cen se sestavují kvůli porovnání inflace zemí unie, slouží také k posouzení plnění inflačního kritéria kvůli vstupu do eurozóny. Slovensko je členem eurozóny od ledna letošního roku.
V srpnu meziročně nejvíce vzrostly ceny alkoholických nápojů a tabáku, a to o devět procenta. Naopak nejvýrazněji zlevnily potraviny a nealkoholické nápoje a doprava, shodně o 5,9 procenta. Meziměsíčně nejvíce, o 0,2 procenta, stouply ceny v hotelech, kavárnách a restauracích a ve zdravotnictví. Stejnou měrou zdražil i alkohol a tabák. Naopak nejvíce zlevnily potraviny a nealkoholické nápoje, jejichž cena proti červenci klesla o 1,3 procenta.
Meziroční míra inflace měřená národní metodikou, kterou statistici zveřejnili minulý týden, v srpnu zpomalila rovněž na nové rekordní minimum 1,3 procenta z červencových 1,7 procenta. Rozdíl v hodnotách inflace v národní a harmonizované metodice způsobuje odlišné složení spotřebních košů.
Inflace měřená metodikou EU nezahrnuje položku imputované nájemné, jejíž součástí jsou i platby majitelů nemovitostí do fondu oprav. Údaje o inflaci podle EU slovenští statistici zveřejňují od roku 2001.