"Mým cílem na celý mandát je vstup do eurozóny. Pevně věřím a jsem optimistou, že se to stane za tohoto mandátu," řekl na tiskové konferenci Ďankov, který je rovněž místopředsedou vlády. Ministr už prý zahájil neformální jednání o přijetí bulharského leva do ERM-2 a kabinet pracuje na tom, aby mohl žádost podat v listopadu.
Bulhaři zatím do ERM-2 vstoupit nemohli, protože měli v posledních letech vysokou inflaci a deficit běžného účtu přesahující 20 procent hrubého domácího produktu. Diplomaté ale podle agentury Reuters také upozorňují, že ve vstupu do eurozóny zemi brání i vysoká míra korupce a organizovaného zločinu, s čímž si předchozí vláda socialistů neuměla poradit.
Bulharsko je nejchudší zemí Evropské unie. Nová vláda pravého středu, která vzešla z červencových voleb, podnikla kroky k trestnímu stíhání bývalých vysokých činitelů, které obvinila z braní úplatků. Chce také omezit takzvanou šedou ekonomiku a zabránit pašování.
Ďankov řekl, že pokud by Sofia změnila přístup a myslela to s reformami vážně, pak je reálný i vstup do eurozóny podle záměru nové vlády. "Nová vláda musí ukázat, že pracuje jinak, než vláda předchozí," řekl ministr.
Inflace by měla do konce letošního roku klesnout pod tři procenta, převážně v důsledku poklesu domácí poptávky a oslabení globální ekonomiky. Deficit běžného účtu by měl klesnout na 11 procent HDP, zatímco na konci loňského roku činil 26 procent HDP.
Vláda podle Ďankova Evropské komisi poslala střednědobý fiskální plán a plán boje proti krizi. V něm jsou prý konkrétní kroky i termíny, jimiž se chce vláda řídit. Nová vláda už snížila výdaje, aby zabránila dalšímu růstu rozpočtového deficitu. Tím by se zvýšil tlak na devalvaci bulharské měny, jejíž kurz se odvíjí od kurzu eura.