Nová služba od internetového gigantu je přiznáním, že ne každému vyhovuje listování knihou na monitoru počítače nebo displeji elektronického přístroje.
Tiskařský stroj Espresso Book Machine je k dispozici již několik let. Zájem o něj ale nastal nyní, kdy jeho výrobce získal z elektronické nabídky Googlu přístup k dvěma milionům titulů, které už nekryjí autorská práva.
Společnost On Demand Books, která tiskařský stroj vyrábí, může časem získat přístup i k nesehnatelným knihám, které ještě chrání autorské právo, pokud k tomu Google získá soudní svolení. Google o tuto možnost usiluje u federálního soudu jako součást vyrovnání hromadné žaloby.
Některé z knih, které Google posledních pět let skenoval do digitální podoby, tak získá zpět tištěnou podobu. "Jako by věci uzavíraly kruh," podotkla tisková mluvčí Googlu Jennie Johnsonová. "Je to pro nás klíčová událost," uvedl generální ředitel On Demand Books Dane Neller při předvedení rychlotiskárny v centrále Googlu v kalifornském Mountain View.
Stroje The Espresso Machine jsou zatím na desítce míst v USA, Kanadě, Austrálii, Anglii a Egyptě, většinou v knihovnách či prodejnách knih. Mezi prvními, kdo bude moci tisknout na místě knihy z nabídky Googlu, bude Harvard Book Store.
Knihy, které vytiskne The Espresso Machine, budou mít doporučenou cenu osm dolarů za výtisk. Konečné rozhodnutí bude ale na každém prodejci. Newyorská On Demand Books z každého výtisku dostane dolar, stejně jako Google. Ten ale chce tyto peníze přeposílat charitě.
Stroj s rychlým tiskem knih se prodává za 100.000 dolarů. On Demand Books ale chce zařízení maloobchodům raději pronajímat.
Mezi dvěma miliony titulů bez autorské ochrany, které dal Google k dispozici, jsou tituly vydané prvně před rokem 1923. Jde o známá jména jako Moby Dick či Dobrodružství Huckleberryho Finna, ale i neznámé či méně známé tituly. Figurují mezi nimi například Paměti kavalíra od Daniela Defoe, které nezískaly takovou pozornost jako jeho Robinson Crusoe, napsala agentura AP.