"Je mléčná krize. Výkupní cena mléka je už rok pod šesti korunami za litr, což je likvidační. V automatu ho prodávám za 12 korun," vysvětlil farmář, který hospodaří v beskydské vesnici Čeladná od roku 1994 a chová stádo 70 až 80 krav.
Devadesát procent produkce, což je denně 1300 až 1400 litrů, dodává farma Mlékárně Kunín. Zbytek se během dne prodá v automatu, což je podle Kotalíka málo. Jeho cílem je vyčepovat přes automat polovinu produkce.
"Nejsem spokojen. V budoucnu chci proto koupit další automat, který bude umístěn mimo farmu, například na náměstí v Čeladné. Musím prodávat přes automaty alespoň 500 litrů, jinak dobytek začne odcházet na jatka. Za šest korun se mléko dělat nedá, když voda v plastu stojí mnohdy osm a více korun," uvedl Kovalík.
Lidé podle Kotalíka přijdou na mléko z automatu ze zvědavosti, někteří se vracejí, někteří jsou nadšení. Mezi stálými zákazníky je i místostarostka Věra Golová. "Zdá se mi, že je to dost využíváno, navštěvuje to dost lidí i třeba ze sousedství," řekla ČTK. V letních měsících si tam našli cestu i rekreanti z chatové oblasti, která je přímo za statkem. "Po prázdninách prodeje poklesly o 50 až 100 litrů za den. Zatím se to ale pořád jakžtakž drží," poznamenal Kovalík.
Pořízení automatu od českého výrobce a soukromého zemědělce Jaroslava Koukala vyšlo farmáře na 55.000 korun, ale musely se dělat úpravy a bylo třeba pořídit k němu vlastní lednici. Přístroj funguje tak, že zákazník k němu přistaví vlastní láhev, propláchne vodou a vhodí mince. Automat pak načepuje tolik mléka, zchlazeného na čtyři až pět stupňů, kolik si zákazník zaplatí. Mince se nevrací.
Naopak velcí chovatelé krav v Moravskoslezském kraji nemají o prodejní automaty na mléko zájem. "Pro velkovýrobce mléka nad 10.000 litrů denní dodávky je to nesmyslné. Těch pár korun, které by získali prodejem mléka z automatu, jim nic nevyřeší. Pořizovací investice je vysoká, kdo by do toho dával peníze, když to za půl roku může být jinak," řekl ČTK ředitel zemědělské firmy ZP Otice Oldřich Planka.