Investice do rozvoje nových ložisek ropy jsou podle šéfa Totalu nízké v důsledku hospodářské krize. "Pokud (nyní) neučiníme kroky, nastane problém," uvedl Margerie. "Za dva nebo tři roky bude příliš pozdě. Zásoby ropy tu jsou, ale bez investic se nedostanou na trh," dodal.
Margerie nicméně upozornil, že z nedostatku investic nelze vinit přední země produkující ropu, které snížily těžbu, aby se vyrovnaly s klesající poptávkou a podpořily ceny. "Nemůžete žádat tyto země, které rovněž čelí krizi, aby pokračovaly v investicích kvůli potenciálnímu oživení poptávky, a aby tak činily ve prospěch zbytku světa," prohlásil. Současně vyzval k řešení tohoto problému na vládní úrovni.
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se ve snaze podpořit ceny ropy od loňského září dohodla na snížení těžby o celkem 4,2 milionu barelů denně, což odpovídá zhruba pěti procentům celosvětové spotřeby ropy. Přispěla tak k nárůstu ceny americké ropy z téměř pětiletého minima 32,40 dolaru za barel, na které se propadla v prosinci.