"Je to likvidační, protože 70 procent z nich nebude moci zdražit pivo, nikdo ho od nich nevezme, protože mají smlouvy do poloviny příštího roku uzavřené, bez šance upravit cenu," řekl Fusek ČTK. Například pivovar, který ročně vyrobí 100.000 hektolitrů piva, bude muset státu za rok zaplatit o 10 milionů korun více na daních, zdůraznil.
Dopad na malé pivovary bude podle Fuska dramatický také proto, že se potýkají se špatnou platební morálkou obchodních řetězců, které jim platí s až šestiměsíčním zpožděním. "To jsou peníze, které mi zůstanou v supermarketu. Já je státu splatit musím a nikdo mi je dneska v této krizi nepůjčí, čili se musí sahat na podstatu - na kvalitu piva, na lidi, na propouštění, zastavit majetek," řekl.
U hektolitru desetistupňového piva se podle Fuska spotřební daň zvýší ze 240 na 340 korun, tedy o 42 procent. Další zdražování piva přinese plošné zvýšení DPH o jedno procento.
Fusek před dopady vládního úsporného balíčku na pivovarnictví varoval už v pondělí. Český svaz malých nezávislých pivovarů v otevřeném dopise vyzval poslance a senátory, aby zvyšování spotřební daně u piva zabránili.
Na dnešní tiskové konferenci podpořili české pivovarníky i jejich zahraniční kolegové. Asociace evropských malých a nezávislých pivovarů, jíž Fusek předsedá, varovala, že zvažované zvýšení daně by mohlo vést k monopolu v českém pivovarnickém průmyslu a zničení světoznámé rozmanitosti českých piv. Fusek upozornil na příklad Slovenska, kde podle něj zvýšení daně u piva vedlo k uzavření prakticky všech malých pivovarů.