...balíčku
* ČSSD: rodiny přijdou o méně, na daňové progresi netrváme
* Sněmovna bude o balíčku jednat ve čtvrtek
(přidává vyjádření ČSSD, podrobnosti o kompromisu)
Politické strany se ve středu dohodly na podmínkách, za nichž by mohl projít úsporný balíček ministra financí, který sníží schodek státního rozpočtu v příštím roce na 163,6 miliardy korun.
Cestu ke kompromisu uvolnil souhlas sociální demokracie, jež dříve návrhy odmítala a chtěla balík radikálně upravit pomocí pozměňovacích návrhů pri projednávání v Poslanecké sněmovně.
ČSSD nakonec souhlasila, že z části svých požadavků ustoupí, pokud se jí podaří zabránit škrtům některých sociálních dávek v celkové výši 8,3 miliardy korun.
"Samozřejmě že jednotlivé politické strany o tom budou ještě jednat ve svých klubech, celá věc bude dohodnuta napevno až zítra při hlasování," řekl na tiskové konferenci předseda ČSSD Jiří Paroubek.
"Jsou věci které samozřejmě jsou pro nás obtížně akceptovatelné, ale v zájmu dosažení kompromisu jsme ochotni na ně jít... Teď jsme na nejlepší cestě ke státnímu rozpočtu."
Sociální demokracie podle Paroubka získala od ostatních stran příslib, že se nesníží porodné, rodičovský příspěvek a příspěvek podle zákona o sociálních službách. Sněmovna by také neměla rušit protikrizová opatření z pera ČSSD, jako je navýšení dávek v nezaměstnanosti.
Strana naopak netrvá na obnovení progresivního zdanění fyzických osob.
Také předseda ODS Mirek Topolánek uvedl, že vidí možnost dohody politických stran.
"Rýsuje se nějaká dohoda, pro kterou by fakticky možná všichni nehlasovali, ale neblokovali by potom závěrečné hlasování," řekl Topolánek po schůzce šéfů hlavních politických stran s premiérem Janem Fischerem.
Původní balík opatření, který předložila do Sněmovny vláda Jan Fischera, by snížil deficit rozpočtu v příštím roce na 155,3 miliardy korun ze zhruba 231 miliard.
Fischer po zasedání kabinetu uvedl, že kombinace vyšších daní a škrtů ve výdajích má platit pouze v roce 2010 a jejich prosazení bude testem důvěry ve stávající úřednickou vládu.
Koruna <EURCZK=> po vystoupeních šéfů dvou nejsilnějších stran posílila na 25,190 za euro oproti 25,210 před zprávami o možné dohodě, stále však vykazovala denní ztrátu kolem 0,2 procenta.
"Sledujeme zprávy z politiky a koruna reaguje, ale nečekal bych žádný velký pohyb. Pokud dojde k nějaké dohodě, mohlo by to být vnímáno pozitivně," řekl nejmenovaný dealer v Praze.
Česká ekonomika se ve druhém kvartálu propadla meziročně o 5,5 procenta, když ji vzhledem k 70procentní závislosti na vývozu tížil zejména skluz poptávky na klíčovém německém trhu i jinde v Evropě.
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]