Po katastrofických záplavách v roce 2002 se očekávalo obrovské zvýšení zájmu o pojištění domků a domácností. Avšak skutečnost byla jiná. „Přestože mnoho obyvatel tehdy nemělo sjednáno pojištění, došlo v některých druzích pojištění po roce 2002 dokonce k nepatrnému poklesu u nových pojistných smluv. Mezi argumenty bylo i konstatování: byla tady stoletá voda, tak teď bude sto let klid,“ vzpomíná Michal Kaněra, ředitel divize neživotního pojištění ČSOB Pojišťovny. Bohužel, jak se nyní ukazuje, mezi nepojištěnými byly i lidé, které povodně poškodily i letos.
Podle všeho by tedy v letošním roce mělo dojít k výraznému nárůstu v tomto segmentu. Bohužel, jak ukazují statistiky ČSOB Pojišťovny, zájem o pojištění domů spíše klesá. Za měsíce červen až srpen, tedy v období bezprostředně kolem katastrofických záplav klesl zájem o pojištění domků průměrně o devatenáct procent oproti stejnému období v loňském roce. „Poptávka po pojištění domů a domácností svým průběhem odpovídá stejnému období v minulých letech. Co do počtu uzavřených obchodů však pozorujeme dokonce menší zájem než v loňském roce. Bohužel se tak opakuje situace z roku 2002,“ doplňuje Michal Kaněra.
Kromě toho, že řada domácností není pojištěná, se setkáváme ještě s jedním problémem. Tím je podpojištění. Hodnota věcí v domácnosti není konstantní – když si koupíte třeba novou televizi, počítač či sedací soupravu, tato hodnota vzroste, což by se mělo promítnout i v pojistné smlouvě. Často se ale bohužel stává, že klienti pojišťoven opomíjejí pořízení nových věcí do seznamu pojištěného majetku zahrnout, čímž dochází k tzv. podpojištění. Hrozí pak, že při pojistné události nedostanou od pojišťovny plnou náhradu, protože částka, na kterou je domácnost pojištěna, je nižší než skutečně vzniklá škoda. „Vždy je dobré si čas od času udělat doma malou revizi majetku a spočítat, jestli jeho hodnota ještě stále odpovídá pojistné smlouvě. Pokud ne, pak se vyplatí pojistnou částku zvýšit. U moderních pojistných produktů lze provádět změny v pojištění kdykoli v jeho průběhu, bez nutnosti rušit stávající a uzavírat novou pojistnou smlouvu,“ doplňuje Michal Kaněra.