Reuters Summit-Východ EU čeká těžká dřina na cestě ke zotavení

25.09.2009 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

* Východní země EU čeká tvrdá práce s nejistým...

...výsledkem

* Růst mohou zbrzdit fiskální, bankovní, tržní problémy

* Nejistotě čelí i trhy, které se opírají o chuť riskovat

* Fiskální reformy regionu komplikuje před volbami politika

Michael Winfrey

Východní část Evropské unie čeká ještě hodně tvrdé práce na cestě z ekonomické krize a zatím není zcela jasné, jak si poradí s budoucími fiskálními, bankovními a tržními problémy.

Region, kdysi přezdívaný "sub-prime" část Evropy, má již pravděpodobně nejhorší za sebou. Někdejší prudký růst poháněný půjčkami západních bank, vývozy, investicemi a spotřebitelskými výdaji se v důsledku krize prudce zastavil a způsobil strmé propady ekonomiky téměř ve všech zemích.

Region zachránili z pokraje propasti globální tvůrci měnové politiky, jimž se podařilo zažehnat nejhorší část finanční krize a vrátit na trh likviditu.

V návaznosti na oživení globální chuti riskovat se investoři vrátili na rozvíjející se trhy EU. Avšak faktory, které stimulovaly rychlý růst regionu v období před krizí, nemusí znovu působit po dobu několika příštích let a otázkou zůstává, která, pokud vůbec nějaká, z celé řady potenciálních časovaných bomb by mohla odstartovat další otřesy a která se ukáže jako neškodná.

"Je docela dobře možné, že vstupujeme do období nízkého či nulového růstu, tedy stavu, který lze považovat za 'prodlouženou recesi'," uvedl ve středu Thomas Mirow, prezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj.

Rozvíjející se země EU čelí slabé poptávce po svých vývozech, vzrůstající nezaměstnanosti a bankovnímu sektoru nejistě se zbavujícímu strachu, který překonaly až masivní injekce státní hotovosti poskytnuté největšími světovými ekonomikami.

Konání voleb v řadě zemí a jednání o finanční pomoci z EU a Mezinárodního měnového fondu taktéž zkomplikují úsilí vlád vypořádat se s nafukováním rozpočtových deficitů a veřejných dluhů a zároveň podporovat růst.

Dokážou vlády zkrotit své fiskální schodky, aniž by zadusily ekonomické zotavení? Pozvedne je znovuoživení poptávky z marasmu recese? Otevřou banky znovu úvěrové kohouty? A jak zareagují trhy?

Více než desítka předních tvůrců měnové politiky, bankéřů a zástupců firem bude debatovat o těchto a dalších otázkách na investičním summitu pro střední a východní Evropu v exkluzivních rozhovorech konaných ve Vídni, Varšavě a Londýně od 28. do 30. září.

STABILITA?

Podle většiny analytiků údaje o důvěře ukazují, že většina regionu se nachází na hranici oživení po šokujícím propadu, který způsobil téměř pětinové oslabení nejvíce postižených ekonomik - Lotyšska a Litvy.

Měny celého regionu se ve většině případů vymanily z prudkých ztrát na počátku roku. Budapešťská burza šla v čele regionálního růstu, když od ledna vzrostla o 57 procent a dluhopisové výnosy v Maďarsku i jinde dramaticky klesly.

Ekonomické fundamenty jsou však stále nejasné a spíše než stabilní vzestup analytici očekávají pomalý návrat k solidnímu růstu.

Země v lepší kondici jako Polsko a Česká republika se musí pokusit zbavit fiskálních schodků, které by se v příštím roce mohly vyšplhat na více než 6 procent HDP následkem nižšího výběru daní a rostoucích sociálních výdajů.

Maďarsko, Rumunsko a ostatní příjemci finanční pomoci musí učinit totéž a současně zajistit, aby utažení opasků nezadusilo oživení.

Toto vše se musí odehrát před sérií prezidentských a parlamentních voleb, které utlumily vyhlídky na hluboké strukturální reformy, když se politici snaží vyhnout spojení s nepopulárními rozpočtovými škrty a zvyšováním daní.

"Region stále ještě čeká těžká bitva," napsali ekonomové Roger Bootle a Jonathan Loynnes z Capital Economics. "Očekáváme, že chuť riskovat v průběhu příštího roku bude slábnout s tím, jak začne tempo oživování světové ekonomiky přinášet zklamání."

Další hrozba se skrývá v bankovním sektoru, kde růst nezaměstnanosti a neschopnosti jednotlivců i firem splácet úvěry znamená, že cyklus špatných dluhů bude vrcholit až příští rok a vytlačí poměr průměrných neziskových půjček v průměru na přibližně 15 procent.

Zhroucení tohoto Západem kontrolovaného sektoru se již neočekává, neboť mateřské banky mohou dodat stabilizační balíčky a mezinárodní finanční instituce také přispěchaly na pomoc.

Čeká se nicméně, že poskytovatelům půjček bude trvat dlouho, než odepíšou špatné půjčky a znovu si vybudují rezervy, což je proces, který oddálí návrat k takovým poměrům v úvěrování, které dříve živily růst.

"Bude to znamenat konec turboefektu pohánějícího ekonomický růst, kterého si dříve užívaly Maďarsko, Rumunsko, Ukrajina, pobaltské státy a další," uvedli nedávno analytici UBS.

Seznam účastníků summitu naleznete na [ID:nLP533520].

[PRAHA/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK