Novela má podle ministerstva zemědělství snížit roční náklady státu i podnikatelů celkem o 240 milionů korun. Podnikatelé by díky nižší administrativě mohli ušetřit až 130 milionů korun.
Zákon nově definuje pojem takzvaného přirozeného koryta vodního toku. To podle novely přirozeně vytvořila řeka, nebo je výsledkem její revitalizace. V případě přirozené změny koryta, například v důsledku povodně, nově nebudou správci toků nuceni koryto upravovat.
Upravená novela s odvoláním na ekonomickou krizi nezvyšuje poplatky za čerpání či vypouštění vody, ani nezavádí poplatky nové, jak tomu mělo být dle původních návrhů.
Původní návrh totiž uvažoval o poměrně výrazném zvýšení poplatků za odběry podzemní vody či její vypouštění. Sdružení oboru vodovodů a kanalizací, zastupující vodohospodářské firmy, v reakci na něj v březnu uvedlo, že by následně podražila pitná voda pro konečné spotřebitele.
Rozsáhlá novela předpokládá minimálně patnáct administrativních změn a zjednodušení. V případě běžných stavebních úprav vodovodů a kanalizací nebude například již do budoucna potřeba stavebního povolení i ohlášení, pokud stavba nebude měnit jejich trasu. Nová právní úprava také ruší povinnost zjišťovat jakost odebrané vody a výsledky dále předávat státní správě.