Lidé dnes smutně balili své věci. Řada z nich se ve firmě vyučila a celý život pracovali na stejném místě. Jejich šance najít nové uplatnění jsou v současné ekonomické krizi velmi malé. Trh práce na Jablonecku výrazně poznamenala krize v automobilovém průmyslu. Bez práce je v regionu kolem 4800 lidí a míra nezaměstnanosti dosáhla v srpnu 11 procent. Aktuální čísla za září ještě nejsou k dispozici, ale situace se dál zhoršovala. Minimální je podle Holého nabídka práce, na každé volné místo připadá 34 uchazečů.
Podle výkonného ředitele Jablonexu Pavla Marka je současná vlna posledním tak velkým propouštěním v Jablonexu. "I v příštích měsících budou ještě končit další pracovníci, už jich ale nebude tolik," řekl dnes ČTK Marek. Do konce roku by mělo zůstat asi 60 lidí v České Mincovně, která je ale na prodej. Další tisícovku pracovníků zaměstnávají sklárny bývalé Ornely v Zásadě a Desné, které ale kupuje Preciosa. Ještě v roce 2005, kdy uskupení Jablonex Group vzniklo, mělo 3900 zaměstnanců, zůstane jich asi čtvrtina.
Jablonex Group patřil k největším výrobcům bižuterie na světě. Vznikl v roce 2005 spojením Ornely, Jablonexu, Bižuterie České Mincovny, Železnobrodského skla a Bohemian Jewelery. Skupina se zaměřovala na výrobu sklářské suroviny, bižuterních polotovarů, zejména perlí, a hotové bižuterie. Její součástí je i jediná česká mincovna. Majitelé se ale rozcházeli v názoru, jak ji vést v boji se silnou korunou a asijskou konkurencí, a tak se rozhodli podnik prodat.
Jednání o převzetí celé skupiny jediným zájemcem loni kvůli hospodářské krizi ztroskotala. Vlastníci se proto rozhodli nabídnout jednotlivé podniky samostatně. Na prodej je Česká Mincovna, o novém majiteli je už rozhodnuto v případě bývalé Ornely. Ostatní výroba kvůli nezájmu investorů skončila a areály jsou na prodej za více než 400 milionů korun. Skupina prodává i další nemovitosti, skladové zásoby, ale i dceřiné společnosti v zahraničí a své ochranné známky.